Причината - практиката на някои фирми да злоупотребяват с правото на жалба, което води до блокиране с месеци на ключови търгове за милиони. Зад нея стои съвременен вариант на ракета от 90-те.
Големи играчи се крият зад кухи фирми с проста цел - да извиват ръцете на играчите и така или да получат кеш, или да влязат в поръчката през задната врата. Всичко това, разбира се, става под омерта, защото не се знае кой в каква позиция ще бъде следващия път.
Държавата изглежда тих съучастник в тези практики. Комисията за защита на конкуренцията отдавна се е превърнала във фирма за събиране на вземания на политическата класа, а Върховният административен съд - много често играе ролята на юрисконсулт на управляващите, а не тази на независим коректив на властта.
Злоупотребата с права при обществените поръчки лесно може да бъде обезвредена - с качествени задания (над 40% от проверените обществени поръчки от финансовата инспекция са проведени в нарушение на закона, или над 15 млрд. лв. за последните седем години са раздадени незаконно), бързо и предвидимо произнасяне по жалбите и модерна система за призоваване и връчване на съдебни книжа.
Правителството явно няма намерение да реформира тези сфери, нито да се пребори с криминална практики, стоящи зад кухото обжалване, защото се е засилило към по-скоро палиативни мерки, които е по-вероятно да навредят, отколкото да помогнат.
При това положение не е ли по-добре въобще да премахнем законодателството за обществени поръчки? Като няма права, няма как да има и злоупотреба с тях.
Няма коментари:
Публикуване на коментар