Зима

Зима
Пролет

2 юли 2018 г.

Отиде си проф. Божидар Димитров

Божидар Димитров е доктор на историческите науки, водил е две тв предавания, които имат изключителна популярност, автор на десетки книги, посветени на българската история
 
На 72 години в неделя почина бившият директор на Историческия музей проф. Божидар Димитров. 

Предполага се, че причината за смъртта на проф. Димитров е белодробна емболия, разкриха негови близки. Пред блока, в който живеел, изведнъж му прилошало и паднал. Екипът на "Бърза помощ" дошъл на втората минута на мястото на инцидента, но за съжаление проф. Димитров вече е бил починал, съобщи говорителят на на Центъра за спешна медицинска помощ - София Катя Сунгарска.

Първи съобщи тъжната вест на министър-председателят Бойко Борисов, който написа в своята фейсбук страница: "Изказвам съболезнования на близките и семейството на Божидар Димитров. Почивай в мир, приятелю! Поклон".

"Загубихме един голям българин. Сърдечни съболезнования на семейството и близките на Божидар Димитров. Почивай в мир, приятелю!", написа от своя страна във Фейсбук заместник-председателят на ГЕРБ и председател на парламентарната група на партията Цветан Цветанов.

„Загубихме един голям учен, който посвети живота си на каузата на България, загубихме великолепен човек с голямо сърце и широка душа! Поклон пред паметта му!“, заяви и бившият министър на културата Вежди Рашидов.

Божидар Димитров е роден на 3 декември 1945 г. в Созопол, в семейство на бежанци от Източна Тракия, сочи справка в автобиографията му.

През 1959 г. завършва основното си образование в Созопол, а през 1964 г. – Механотехникума в Бургас.

Работи няколко години на риболовни кораби. По-късно завършва история и археология в Софийския държавен университет, има докторат по история.

През декември 1994 г. е назначен за директор на Националния исторически музей (НИМ). През 1997-1998 влиза в конфликт с президента Петър Стоянов по повод връщането на „История славянобългарска” в Зографския манастир. Отстранен е от поста от министърката на СДС Емма Москова през 1998 г.

След 3 години е назначен отново след конкурс.

През неговото управление музейната експозиция беше преместена от сградата на Съдебната палата на бул. „Витоша” в резиденция „Бояна”.

Божидар Димитров е доктор на историческите науки, водил е две телевизионни предавания, които имат изключителна популярност, автор на десетки книги, посветени на българската история.

Паралелно с работата си в музея Димитров е активен политически деец най-напред на БСП, а впоследствие на ГЕРБ.

Проф. Димитров е бил член на БСП. Два пъти е бил в листите за народни представители на социалистите - в Кърджали и в Шумен през 1997 и 2001 година. Като член на Висшия партиен съвет на БСП в края на 2005 година Божидар Димитров се обявява открито против решенията на ръководството на БСП. Той не подкрепя кандидатурата на Татяна Дончева за кмет на София и подкрепя независимия кандидат Бойко Борисов. Заради това е снет от поста водач на групата на общинските съветници на БСП в СОС.

Преди парламентарните избори през 2009-а напуска БСП и застава в подкрепа на ГЕРБ. На изборите е избран за народен представител, след като е издигнат от ГЕРБ за мажоритарен кандидат в Бургаски избирателен район. В първото правителство на ГЕРБ бе назначен за министър без портфейл, отговарящ за Агенцията за българите в чужбина, Държавна агенция „Архиви“ и Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет, припомня Glasove.com.

На 5 март 2018 година той обяви учредяването на Българско надпартийно движение "Кубрат" (БНСК), което получи популярност в медиите като "професорското движение". Сред съучредителите бяха арх. Миломир Богданов, музикантът Костадин Георгиев - Калки, Христо Бойчев и ген. Стоимен Стоименов - съветник по сигурността на президента Росен Плевнелиев.

В края на април обаче стана ясно, че Агенцията по вписванията е отказала регистрация на движението. Малко преди това от комисията за конфликт на интереси обявиха, че историкът е бил в конфликт на интереси при сключването на два договора с дъщеря си и с племенниците си през 2015 г.

Една от последните му инициативи като директор на НИМ, откъдето се пенсионира през есента на миналата година, беше преместването на църквата в Беренде в София.

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар