
Спори се кога всъщност трябва да се почита този празник, но дали са толкова от значение разликата от 14 дни в календара.
След календарната реформа църквата чества Свети мъченик Трифон на 1 февруари, но лозарите продължили да правят ритуалното "зарязване" на лозите в средата на месеца, на 14 февруари.
Народният празник Трифон Зарезан се почита от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. Червено вино се лее с блага цел - почитане на празника и на най-древното питие в света.
Между другото всяка една религия почита виното. В много страни го наричат "еликсир на боговете", някъде в Азия го наричат "кръвта на тигрите", като по-този начин го асоциират със сила и мощ, древните римляни пък са казали "Ин вино веритас" / "Във виното е истината"/.
Празникът не е подминат и от християните, които честват Свети Трифон, който се счита за пазител на лозята. Известен като Свети мъченик Трифон, светец-лечител, той е роден около 225 г. в Комсада, в малоазийската област Фригия, Римската империя.
По време на царуването на император Деций Траян бил посечен с меч. Император Деций Траян се оказал непримирим враг на християнското учение. Той заповядал всички по-тачени светци да бъдат изправени пред съд. Сред тях бил и Трифон, който не пожелал да се отрече от вярата си и загинал като мъченик.
Българите правели символично първата пролетна резитба на лозите на 14 февруари - денят, в който по стар стил бил възпоменаван Св. мъченик Трифон. Този ден те нарекли "Трифон Зарезан". След благословиите, поливането с вино, ритуалните игри, песните и хората, всички сядали на обща трапеза върху пешкири на земята.
Според данни на статистиката средно на лице у нас се пада консумация на около 30 литра бира, на 10-15 литра вино и на около 10 литра концентрат на година.
Може би не е случаен и фактът, че точно след рожденият ден на водката - 31 януари, идва денят на виното Трифон Зарезан - 1 февруари.
Няма коментари:
Публикуване на коментар