Зима

Зима
Пролет

10 февруари 2020 г.

За много българи пенсионирането става все по-трудно

В годините на прехода много сънародници имат липсващи години от нужния стаж
 
За много българи пенсионирането се оказва огромно предизвикателство заради това, че не могат да изпълнят законовите условия. 

Над 4000 души всяка година прибягват до купуване на осигурителен стаж, за да могат да се пенсионират, предаде БНР.

Съгласно пенсионната реформа от 2015 година плавно растат както възрастта, така и стажът за пенсиониране. В годините на прехода много сънародници имат и липсващи години от нужния стаж. Расте значително и броят на хората, които се възползват от законовата възможност да се пенсионират една година предсрочно, но срещу намалена доживот пенсия.

По данни на НСИ, през 2017 година, 4118 души са си закупили допълнителен стаж до 5 години, както разрешава законът. През 2018-а те вече са 4355.

Главният експерт в дирекция „Пенсии" на института Мария Братоева представи и предварителните данни за 2019:

„Броят пенсионери с новоотпуснати пенсии, откупили осигурителен стаж до пет години, е 2763 лица. Това са предварителни данни към 22 януари 2020 година и броят със сигурност ще нарасне след обработване на заявленията за отпускане на пенсия, подадени в края на 2019 година. Наблюдава се тенденция, че броят на хората, които искат да си закупят недостигащ стаж, се увеличава в края на всяка календарна година".

Причината е, че цената на един месец осигурителен стаж расте в началото на новата година заради минималния осигурителен доход който. Затова и хората бързат да си платят с недостигащия осигурителен стаж в края на годината, обясни тя. Съгласно Кодекса за социално осигуряване, цената на недостигащия осигурителен стаж е 19,08%, или колкото е осигурителната вноска за фонд „пенсии", върху минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се. Изчислява се към момента на купуването.

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар