Зима

Зима
Пролет

23 март 2020 г.

Доц. Юлия Добрева: Два са възможните изхода за икономиката след пандемията на COVID-19

"При всички случаи ще има рецесия, която ще провокира загуби на доходи за бизнеса, безработица и затруднения в банковата система."
 
"Два са възможните изхода за икономиката след пандемията на COVID-19 както в света, така и в България, като развоят им зависи от това доколко сериозно приемаме рисковете и до колкото се спазват мерките за социално изолиране на големи групи хора.

Единият от тях може да резултира в нова глобална икономическа криза, при която най-ранно възстановяване може да се очаква в средата или края на следващата година."


Това заяви в ефира на предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Юлия Добрева - директор направление "Икономика" на Лабораторията за научно-приложни изследвания на Висшето училище по застраховане и финанси и специалист с дългогодишен управленски опит в банковата сфера.

"При всички случаи имаме вече установена криза", коментира доц. д-р Добрева. 


"Ситуацията, в която се намираме, очертава две възможности за нейното развитие. Едната от тях е т.нар. оптимистичен вариант в случай, че се спазват всички наложени мерки. Това предполага до средата на април в световен мащаб да спрат новите случаи на заразени с коронавирус. При всички случаи ще има рецесия, която ще провокира загуби на доходи за бизнеса, безработица и затруднения в банковата система. Тези затруднения обаче няма да доведат до банкова криза, тъй като изследванията показват, че секторът разполага с необходимия капитал. Възстановяване на икономическото положение при този вариант ще се очаква в началото на 2021 г."

В разговора си с водещия на предаването "В развитие" доц. д-р Добрева от ВУЗФ разказа и за втория евентуален изход от ситуацията. 


"В случай, че наложените мерки не бъдат спазвани стриктно от обществото и разпространението на COVID-19 продължи с бързи темпове, безспорно ще се достигне до нова глобална икономическа криза, намаляване на търсенето и масови банкрути. При така стеклите се обстоятелства, възобновяване на икономическата активност може да се очаква най-рано в средата или дори в края на 2021 г."

Според доц. д-р Добрева, държавите в Европа не са достатъчно подготвени за подобни кризисни ситуации. Тя допълни още, че проблемът от финансова гледна точка можеше да бъде преодолян, ако още в края на 2018 г. се беше създал специален резервен фонд. Причината за това е, че събраните в подобен тип фонд средства могат да се използват единствено и само в случаи за покриване на разходи по време на бедствия от всякакво естество.



Няма коментари:

Публикуване на коментар