Зима

Зима
Пролет

29 март 2021 г.

Антоний Тодоров: Обществото претръпна пред скандалите, в тези избори не става дума за тях

Има опит да се използват техники за обезверяване на избирателите. Да им се каже – вижте какво, каквото и да се случи на тези избори – голяма работа, не трябва да очакваме кой знае колко много от тях.“ 

 

"В тези избори сякаш не става дума за случилото се, за всички неща, които преживяхме."

 Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът проф. Антоний Тодоров, преподавател в Нов български университет. 

Визирайки скандалите и протестите от последните две години, той изтъкна:

„Изборната кампания започна, сякаш нищо не се е случвало. Буквално. Всичките влязоха в една обичайна изборна кампания, направиха програми по всичките възможни точки на дневния ред. Поне опозицията или опозиционните партии - било то в парламента или извън него, би трябвало да започнат като първа точка, да кажат – ето това ще разчистим, това ще поправим, защото е нанесло непоправими вреди на държавата. Това сякаш не излиза на първа линия, на първи план. Сякаш опозицията не желае да се помени управлението.“

"Обществото ни до такава степен претръпна пред едни гигантски скандали, които във всяка друга страна на Европейския съюз (с много малки изключения) биха довели до много оставки", каза още проф. Тодоров.

"Има опит да се използват техники за обезверяване на избирателите", подчерта Антоний Тодоров. „Да им се каже – вижте какво, каквото и да се случи на тези избори – голяма работа, не трябва да очакваме кой знае колко много от тях.“

Това обаче според преподавателя поставя въпроса не се ли изчерпват изборите като инструмент на демокрацията и не трябва ли да потърсим други инструменти, които да покажат на гражданите, че тяхното участие в политическия живот има смисъл, че те могат да предизвикват промени.

„Демокрацията не са само изборите. Изборите са само инструмент и този инструмент може да произведе и недемократични резултати. Това, че едно мнозинство е подкрепило някаква кауза, не означава, че това мнозинство не може да сгреши и то фатално.“

„Напоследък се изля твърде много мастило, твърде много неща бяха казани за това защо демокрацията трябва да е либерална“, коментира още Тодоров, според когото либерална демокрация не значи, че либерализмът господства в нея, а че демокрацията се основава на  свободите на гражданите.


 

 

1 коментар: