Зима

Зима
Пролет

28 март 2021 г.

Любомир Кючуков: Дали прокуратура не произвежда политически събития с шпионския скандал

С всеки ден губим битката с македонизма. Създава се впечатление, че не се борим срещу македонизма, а срещу македонците.“ 

 

„Шпионският скандал демонстрира единодушието, че националната сигурност трябва да бъде защитавана, но и породи скептицизъм дали и доколко сегашната прокуратура не произвежда политически събития. 

Нито един от показните арести през последните години не е завършил с осъдителна присъда. Същевременно има отказ от разследване на публични скандали. Таймингът също предизвиква въпроси, защото поднасянето навежда на мисълта, че е налице предизборна компонента.“

Това коментира пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения. Той изрази несъгласие с говорителя на руското външно министерство, че скандалът е насърчен отвън.

„Тук по-скоро става дума за наш собствен опит за адаптиране на българските действия към конюнктурата на конфронтационната среда в момента. Но това не носи позитиви. Докато нашият външен министър получаваше потупвания по рамото на срещата на НАТО, сериозните западни анализи започнаха да задават въпроса за сигурността на споделената информация на НАТО в България. Същевременно наблюдаваме ескалация на конфронтацията между Русия и ЕС, САЩ и НАТО, като тя се подхранва от почти ежедневни прояви. Ключовият въпрос е как приключва тази конфронтация. Защото тя не носи преодоляване на проблемите. Най-сериозният проблем е, че беше дискредитиран диалогът като инструмент за намиране на решение.“ 

„Налице е тенденция на постоянна ескалация на конфронтацията между САЩ и Русия и Китай, макар че има известни изключения като продължаването на договора за стратегическите ядрени оръжия или поканата на Джо Байдън към Русия и Китай за сътрудничество по глобални проблеми като опазването на климата“, допълни Кючуков.

По темата за отношенията между София и Скопие международният анализатор отбеляза:

„Едва ли е неочаквано, че антибългарската кампания в РСМ ескалира. На моменти дори преминава в кресчендо. Но това е пряк резултат от нашите действия. Това, че те не са прави, не означава, че ние действаме умно. С всеки ден губим битката с македонизма, който е борба за съзнанието на хората. Трудно можем да твърдим, че в македонското общество нараства подкрепата за българската позиция. Създава се впечатление, че не се борим срещу македонизма, а срещу македонците“.

Според него полезният ход са преговори и диалог.

„Големият проблем е, че България се проваля в опита си да използва ЕС като колективен натиск върху РСМ. България трябва да търси съгласие по намаляване на конфронтационната реторика. След това са преговорите.“ 


 

Няма коментари:

Публикуване на коментар