Зима

Зима
Пролет

14 юни 2021 г.

Акад. Георги Марков: Благоев е личност с принос не само в политиката, но и в нашия национален живот

"Димитър Благоев смята, че българите трябва да се обединят под обща стряха и тази България да бъде част от Балканска федерация."

Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ историкът акад. Георги Марков по повод 165-ата годишнина от рождението на Димитър Благоев.

- Акад. Марков, навършват се 165 години от рождението на основоположника на социалистическото движение в България Димитър Благоев. Можем ли да кажем, че значението на Димитър Благоев като личност в нашата история е чисто партийно?

- Не. Благоев е личност с принос не само в политиката, но и в нашия национален живот. Знаете, че той произхожда от село Загоричане, Македония. Димитър Благоев е нападан от политици като Васил Радославов, но всъщност той отстоява българщината в Македония. Освен това той не е съгласен с поддържането на войнишкия метеж през есента на 1918 г. Димитър Благоев отказва на Стамболийски да подкрепи това, което наричахме преди 1989 г Войнишко въстание. Казва, че няма да имаме по-добра съдба, ще ни окупират и сърби, и гърци и така нашия народ ще пострада.
 

- Какво е било мнението на Димитър Благоев за Септемврийското въстание?

- Благоев се обявява против авантюрата, наречена Септемврийско въстание. Тя е подготвена и организирана от „младите“ Васил Коларов и Георги Димитров, но той знае, че тя е предварително обречена. Тогава Димитър Благоев е болен, но е с ума си и е против тази авантюра. Вследствие на Септемврийското въстание Комунистическата партия е забранена. Благоев е твърде различен от по-късните Димитров и Коларов. Той е всъщност един социал-демократ. През 1919 г. приема партията да стане секция на Третия интернационал - на Коминтерна и да се нарича комунистическа, но това не го прави комунист, както по-младите Коларов и Димитров. Той е преди всичко българин, който не се увлича толкова в интернационализма, както своите ученици.

- Споменахте, че Димитър Благоев е роден е в село Загоричане, Костурско. Какво е било отношението му по македонския въпрос?

- Разбира се, Димитър Благоев поддържа тезата на Втория интернационал, че бъдещето на националните държави е в основаването на Федерация и по-специално на Балканската федерация. Той е смятал, че на Балканите е възможна федерация, за да се избегнат войните. Неслучайно Димитър Благоев се обявява първоначално против Балканската война. Той смята, че тя не е средство за решаване на българския национален въпрос. В неговото съзнание присъства този интернационализъм, но не прекалено, както при Коларов и Димитров. Той смята, че българите трябва да се обединят под обща стряха, но идеята му е била тази България да бъде част от Балканската федерация. Една идея, която после се оказва утопична.

- Има ли опасност нашите македонски събратя да посегнат и на личността на Димитър Благоев предвид неговия произход?

- Те вече посягат върху Благоев. Посегнаха и върху Георги Димитров, на Симеон Радев и на другите видни българи от Македония. Георги Димитров е роден в село Ковачевци, Самоковско, но родителите му са от Разложко. И на него посегнаха. Посягат на всичко, което е българско, включително превеждат на „майчин език“ Вапцаров, Смирненски и Талев без да се съобразяват с изявата на авторите приживе.

Димитър Благоев

Няма коментари:

Публикуване на коментар