"Тъкър Карлсън беше уволнен, защото показа, че няма морален предел, който не може да се премине в името на властта."
"Очевидните човешки съображения – дали един лидер е в изправно физическо и психическо здраве, са на последно място за конюнктурата и балансите в една администрация."
Така политологът Тончо Краевски коментира по БНР официално обявената кандидатура за втори президентски мандат на Джо Байдън.
"Победата в президентските избори е кумулативна от много фактори на щатско и федерално ниво, както и на нивото на съдилищата", обясни той.
"Много институции участват в процеса на произвеждане на изборния резултат. Трудно е да се каже нещо различно от това, че настоящият президент има предимство."
"Клипът, с който беше анонсирано включването на Байдън в надпреварата за президент, показва картина, която е далече от действителността", смята Краевски.
"Разказва се някаква дестилирана американска класическа приказка за борба срещу тиранията. Апелира се към най-елементарните чувства на американците, но с пълно неглижиране на фактите."
Краевски коментира и уволнението на телевизионния водещ Тъкър Карлсън от „Фокс нюз", което съвпадна с обявяването на кандидатурата.
Карлсън загуби поста си по настояване на собствениците – семейство Мърдок. Той беше най-популярният водещ на телевизията с милионна аудитория.
"Тъкър Карлсън много пъти е говорил за това в своето предаване - за да се опазят балансите, демократическата партия е готова да издигне всякакви кандидати. Според него няма морален предел, който не може да се премине в името на властта. Мърдок знаят, че няма незаменими хора. Имат дълга история на уволнения на някои от най-добрите си журналисти. Това е политическа логика."
"През последните две години Тъкър Карлсън отвори много фронтове", обясни политологът.
"Започна да се държи по много независим начин и да търси кой е виновен за провала на десницата. Обвиняваше политиците от десницата, че са страхливи и правят много компромиси. Той обясни, че отдавна не става въпрос за участие в дебати, защото самите политически опоненти са радикализирали битката и вече става дума само за твърдост на характера и готовност за противопоставяне."
"В Америка има свобода на словото, но има и свобода на много други неща, които понякога влизат в конфликт с тази свобода на словото", отбеляза Краевски.
"Например свободата на частното договаряне. Не знаем какво ще бъде свободен да направи Карлсън. Причината да не дава изявления вероятно е, че му предстои легална схватка с работодателя, с която да си осигури свобода като журналист. Трудно ми е да си представя медия, в която може да отиде ТК сега", каза още политологът.
"Най-голяма независимост може да получи в интернет, но тя няма да е съпоставима, като обхват и влияние, с това, което имаше във "Фокс нюз". Някои анализатори обсъждат възможността той да участва в изборите. Но не мисля, че ще го направи."
Няма коментари:
Публикуване на коментар