"Ако политиката е пазар, ако си излезете от магазина без да купите нищо – това е "белият вот", търговецът, ако е достатъчно умен, ще се погрижи да разнообрази асортимента."
"Политическите кризи и увеличаването на броя на гласовете "Не подкрепям никого" са като скачени съдове. Колкото по-голяма е кризата, толкова повече ще нараства броят на гласувалите по този начин."
Това мнение изрази в предаването "Преди всички" на БНР проф. Лидия Денкова, преподавател в Нов български университет.
"Когато преди повече от 20 години за пръв път се лансира идеята за "белия вот", имаше много скептици, с внушението, че това е протестен вот", припомни проф. Денкова. По думите ѝ това не е протестен вот, протестен е вотът на онези, които не отиват да гласуват.
"Не подкрепям никого" първо е уличаващ вот, който казва, че нито една от представените формации не е достигнала нивото, когато се дава доверие. Второ, това е перспективен вот, насочен към бъдещето – те казват: ние гласуваме така засега."
"Това не е вот, който се повтаря всеки път. Той може да бъде гъвкав според ситуацията", добави проф. Денкова.
Тя описа ситуацията сега като задънена улица, в която сегментът "Не подкрепям никого" е мост.
"Това действително е един коректив, критична мисъл. Би трябвало да означава, че партиите са стигнали дъното, а "Не подкрепям никого" иска да ги отлепи от дъното. "Не подкрепям никого" очертава, прокарва на самите политици този нов път, но как, накъде ще го извървят, е тяхна работа", коментира проф. Лидия Денкова.
"Ако политиката е пазар, ако си излезете от магазина без да купите нищо – това е "белият вот", търговецът, ако е достатъчно умен, ще се погрижи да разнообрази асортимента", посочи преподавателят.
"Във Франция процентът на белия вот вече е към 8", направи сравнение тя.
Няма коментари:
Публикуване на коментар