"Няма нищо общо между валутния борд и валутно-курсовия механизъм."
"Паричният съюз предполага свободно движение на пари, стоки, капитали. Това е възможно само в Шенген. Аз очаквам, че те за България, както и за Хърватия, ще настъпят почти едновременно. Може би Шенген ще бъде малко по-рано. Немислимо е, че може да станем членки на еврозоната без да сме в Шенген."
Това коментира пред БНР икономистът доц. Виктор Йоцов, преподавател в Университета за национално и световно стопанство.
Той определи като "тъжна" тригодишнината от приемането на България и Хърватия за членове на валутно-курсовия механизъм ERM II.
"Тъжна годишнина. Първо трябваше да чакаме 3 години, за да влезем. За сравнение - страни, с които навремето преди 30 години бяхме заедно: Словения, Словакия, прибалтийските отдавна са членки. Хърватия, с която заедно влязохме, вече също. Ние продължаваме да се питаме искаме ли, чудим се дали да правим референдуми, пък как ще гласуваме..."
"Няма нищо общо между паричния съвет (валутен борд – бел. ред.) и валутно-курсовия механизъм", уточни Йоцов. "Паричният съвет беше решение, наложено по принуда - имахме дълбока, тежка банкова криза и бяхме принудени да приемем такъв паричен режим", припомни той.
Икономистът изрази несъгласие с идеята на финансовия министър Асен Василев за паралелно разплащане в евро и лева преди въвеждане на еврото.
"Това, че цени за жилища например се котират в евро, нищо не означава. В договорите се посочва левова равностойност", отбеляза преподавателят.
Няма коментари:
Публикуване на коментар