"В основата на физическата агресия първо стои речевата агресия. Не осъзнаваме колко тънка е разликата между физическата и речевата агресия."
"Живеем във все по-агресивно общество. Речевата агресия става все по-настъпателна и като туморно образувание се разраства в публичната реч. С думи се убиваме всеки ден."
Това мнение изрази в интервю за БНР доц. Владислав Миланов, езиковед, университетски преподавател и изследовател на политическата реч.
"Публичните лица, политиците, трябва да се научат, че българският език им дава възможности да сразят опонента си, без да го обиждат", заяви той, като открои липсата на усет и уважение към езика и посочи, че "обидата е ниският регистър".
"През последните години регистърът на обидата е толкова широк и всеобхватен. Ако след Освобождението например политиците са се обиждали като са се сравнявали с животни, с растения, то днес обидата е разположена в много широк регистър – обиди на сексуална основа, нецензурни, вулгарни думи от трибуната на Народното събрание, обиди на етническа характеристика, на физически характеристики. Това създава усещането, че обиждащите не съзнават границите."
"Социалните мрежи имат основание да представят хората в тяхното разнообразие и различно мислене, емоциите се преплитат, а политическите пристрастия надделяват", отбеляза доц. Миланов. По думите му социалните мрежи са отдушник на речеви изяви, но при официалното, представително общуване не може да е така.
Според него "големият проблем е, че зад тази цинична реч много често стои цинично мислене".
"Всички претендираме, че живеем във все по-свободно общество. Защо тогава се шири тази речева агресия", попита още преподавателят.
"В основата на физическата агресия първо стои речевата агресия", смята доц. Владислав Миланов.
"Не осъзнаваме колко тънка е разликата между физическата и речевата агресия."
Той обърна внимание върху сложния по думите му феномен "много културни хора" да отприщват енергия през употребата на обидни думи.
"Думите, които сме записали през последните три години, са не просто обидни. Показват много бедна мисъл", подчерта той относно академичните наблюдения върху политическата реч, които провежда със студенти.
Няма коментари:
Публикуване на коментар