Тя е от онова поколение актьори, което продължава да пълни театралните зали и да предизвиква носталгия към доброто старо време, родило забележителни имена на българската сцена
41-ото издание на фестивала за българско кино „Златна роза“ чества 80-ия юбилей на актрисата Меглена Караламбoва.
Цялата визия на фестивала е вдъхновена от нея и на рекламните постери за събитието е използвано лицето на Караламбова, в една от най-емблематичните й роли. Актрисата, наричана грандамата на „Армията“ и до днес е на сцената, а повече от пет десетилетия е една от емблемите на театъра.
В рамките на „Златна роза“ във Фестивалния и конгресен център във Варна ще бъдат прожектирани близо 60 филма. Най-новото от българската кинематография включва 53 игрални, 2 документални заглавия и 4 сериала.
Един от най-вълнуващите моменти на откриването на фестивала бе изразяването на почит към актрисата Меглена Караламбова, която присъства в залата. 80-годишната емблематична актриса получи цветя от директора и много аплодисменти от станалата на крака публика. Нейният образ от ролята й във филма „Татул“ краси плаката на 41-вото издание на „Златна роза“. Организаторите я изненадаха с видео монтаж от ленти с нейно участие като „Осмият“, „Бяла магия“, „На границата“, „Сбогом, мамо“, „Църква за вълци“, „Чичо Коледа“.
И на 80 Караламбoва впечатлява със своята харизма, енергия и състояние на духа, които подхождат на една дама с нейната кариера и постижения. Миналата година Караламбова добави и почетен “Аскеер” за цялостен принос към театъра, сред множеството си награди, с които е отличавана през годините.
„На 80 години играя в пет постановки - три в Театър 199, една - в театър "Българска армия", и една - в МГТ "Зад Канала". И се снимах в американски филм - ролята ми е епизодична - на французойка емигрантка. Е, не че се хваля, но ме радва, че нямам умора, и съм щастлива, че работя“, споделя навръх 80-ия си рожден ден Караламбoва. „Дори и да имам някакви проблеми, каквито аз имам вече на тази възраст, кача ли се на сцената, всичко ми минава и се чувствам много добре“, разказва пред БТА актрисата. Категорична е, че не крие годините си и не обича да прави равносметки и изводи. „Каквото е било, това е! Дай Боже, да е било добро!“, обобщава тя.
Меглена е потомка на театрална фамилия и пътят ѝ изглежда предопределен. Разказва, че като дете израства в театъра и дори обожава да похапва храните, използвани за реквизит в постановките. Баща ѝ е големият режисьор, актьор и преводач Стефан Караламбов, майка ѝ Вера Караламбова също е актриса. Меглена признава, че дължи на семейството си потапянето в магията на театъра.
“Те ме научиха, че театърът е храм. Може да звучи патетично, но баща ми ми казваше това не когато тръгнах да ставам актриса, а още когато бях дете. Той отиваше в театъра два часа преди представление, независимо дали има голяма или малка роля. И аз виждах как те са отдадени на тази професия, колко я обичат, как това е животът им”, казва Меглена.
Завършва английска гимназия, а след това актьорско майсторство във ВИТИЗ. Там кандидатства тайно от баща си, но подкрепяна от майка си и веднага е приета. Именно ВИТИЗ се оказва големият ѝ шанс - попада в класа на проф. Стефан Сърчаджиев, където са още Стефан Данаилов, Стефан Мавродиев, Милен Пенев, Илия Добрев, Елена Райнова, Продан Нончев.
По-късно техен учител става Методи Андонов, когото всички боготворят. “Отвори ни очите за света!”, винаги са повтаряли те през годините. Затова всички те се наричат вечните методианци. В групичката им са и още няколко души от другия клас на проф. Боян Дановски - Катя Паскалева, Руси Чанев, Марин Янев и Северина Тенева.
След три сезона във Варненския театър, от 1969 г. Меглена неизменно е в трупата на Театър “Българска армия”.
Във впечатляващата си кариера тя партнира на най-големите актьори в театъра и киното, гастролира на сцените на различни театри, участва в телевизионни постановки, дублира, превежда пиеси от английски. Тя е от онова поколение актьори, което продължава да пълни театралните зали и да предизвиква носталгия към доброто старо време, родило забележителни имена на българската сцена.
Театралният дебют на Меглена е във Варненския театър в ролята на Елисън от “Обърни се с гняв назад” от Дж. Озбърн. В Театър “Българска армия” изиграва десетки роли в български и чужди съвременни и класически пиеси. Още в началото ѝ съвсем изненадващо се оказва, че трябва да замести бременната Невена Симеонова - съпругата на Наум Шопов, в спектакъла “Трамвай Желание”.
Гостувала е на сцената на Народния театър, Пловдивския и в Театър 199. Има много участия в киното, телевизията и радиото. Участва и във френският филм “Изток - Запад” на Режи Варние с участието на Катрин Деньов, номиниран за “Оскар”.
С десетки роли и отличия
Изиграла е десетки
театрални роли, сред които: Офелия и Гертруда от “Хамлет” на Шекспир,
Милкана от “Майстори” на Рачо Стоянов, Джудит от “Ученика на Дявола” от
Шоу, Оливия от “Дванайста нощ” на Шекспир, Таничка от “Чудо” на Иван
Радоев, “А” от “Три високи жени” на Едуард Олби, за която през 1996 г.
получава наградата на Съюза на артистите за най-добра женска роля.
През
2013 г. министърът на културата тогава д-р Петър Стоянович ѝ връчва
най-високото отличие на министерството - награда “Златен век” - звезда,
както и почетна грамота за големия ѝ принос в развитието на българската
култура. А през 2017 г. получава и наградата “Аскеер” за главна женска
роля.
Голяма актриса и приятелка
С Мегата ни свързва приятелство, което има почти 55-годишна давност. И съм истински щастлив от това. Благодаря на Меглена, че успя да го съхрани. Освен голяма актриса и приятелка, тя е човекът, който умее да прощава. А аз получих много прошки от нея, често ми е помагала, когато егото ми пречеше... Обичам я Мегата! Тя е известна и със своя апетит - не само творчески, но и към храната.
Актьорът Марин Янев
Криех, че съм нейна дъщеря
Аз също като майка ми съм израснала в театъра, зад кулисите. Проявих желание да свиря на пиано и майка ми беше преместила уроците за събота и неделя - аз я питах - но аз кога ще си играя и тя ми каза още тогава, че изкуството изисква жертви. По-късно като студентка имах късмета режисьорът Пламен Марков да бъде мой преподавател и аз криех от него, че съм дъщеря на Меглена - не исках това да повлияе по някакъв начин на оценката му. Чак когато завършихме той беше разбрал. А след това ни събра в постановката “Една нощ навън” в Пловдивския театър, където аз дебютирах като сценограф, а майка ми беше актриса.
Дъщерята на Меглена - сценографът Невена Белева
Тя е мой боен другар
Тя е от нашата група - на методианците. Компанията ни беше много хубава. Методи Андонов ни учеше, че изкуството започва оттам, където започва мисленето. Отначало беше плаха, но постигна висини в театъра. Забавните ни моменти с нея са много, често учехме като студенти у тях по предмети като “диамат”, “история на БКП”... Последно играехме с нея пиесата “Квартет”. Мегата е мой боен другар...
Актьорът Стефан Мавродиев
Даниела Кръстанова, "Труд"
Няма коментари:
Публикуване на коментар