Пролет

Пролет
Пролет

7 март 2024 г.

Андрей Келин: Ясно е, че в Украйна има британски военни, само специалисти могат да изстрелват ракети Storm Shadow

"Обединеното кралство е дълбоко въвлечено в конфликта в Украйна, може би дори по-дълбоко от другите страни-членки на НАТО."

 

„В Украйна има британски военни, официално е потвърдено присъствието там на специални сили и инструктори, например, които обучават украински военни лекари. Знаем, че тези инструктори освен това обучават специални сили и редица други подразделения. 

Също така е много ясно, че изстрелването на ракети Storm Shadow с голям обсег задължително изисква участието на специалисти и само британците могат да играят тази роля, защото това е много сложна техника и е невъзможно да си представим, че украинската армия може да я използва. Или трябва да преминат много дълго специално обучение, което е нереалистично.“

Това заяви руският посланик във Великобритания Андрей Келин в разговор с кореспондента на ТАСС.

„Затова можем ясно да кажем, че Обединеното кралство е дълбоко въвлечено в конфликта в Украйна, може би дори по-дълбоко от другите страни-членки на НАТО“, подчерта Келин.

Говорейки за перспективата за масово изпращане на британски войски в Украйна, руският посланик каза, че не вижда възможност подобен сценарий да се реализира. 

"Що се отнася до широкоформатното разполагане, официални лица тук многократно потвърдиха, че няма такива планове. Като цяло такива планове, които може да витаят във въздуха или да ги измислят журналисти - че Лондон възнамерява да разположи дивизия или корпус в Украйна – няма да получи консенсусно одобрение от НАТО като цяло", каза руският посланик във Великобритания.

На 26 февруари словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че редица държави-членки на ЕС и НАТО обмислят възможността да изпратят свои военни в Украйна въз основа на двустранни споразумения с Киев. Френският президент Еманюел Макрон също заяви, че подобна възможност не е изключена. На следващия ден генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че НАТО няма подобни планове. Подобни изявления направиха правителствените ръководители на Великобритания, Полша, Германия, Чехия, Швеция и други страни, отбелязва ТАСС.

Посланик Келин отбеляза, че подобни разногласия не са изненадващи. Според него Европа започва да търси начини да коригира политиките си, които той нарече погрешни. 

"Добре известно е, че е имало и ще има различия. Лидерите на някои страни се опитват да бъдат по-войнствени за известно време от други. Преди време британският министър-председател (Борис Джонсън) се отличаваше с това. Сега Президентът на Франция Еманюел Макрон се пробва в тази роля", каза руският дипломат, цитиран от Glasove.com.

"За нас е очевидно, че тук няма пълно съгласие, но всяка военна помощ от Запада само удължава конфликта и води Украйна към катастрофален сценарий. Рано или късно обаче войнствените западни лидери ще трябва да признаят заблудата на тази политика и да обяснят, че всичко е било погрешно", каза Келин.

"Все още не е ясно как ще излязат от тази ситуация. Но мисля, че ескалацията на страстите около хипотетична война между НАТО и Русия е само първият знак, че е започнало търсенето на изход от тази грешна политика, която са преследвани през цялото това време", посочи посланикът. 


Няма коментари:

Публикуване на коментар