„Смяната на караула“ около президента буди на запад съмнения в неговото лидерство. Разкриват се лека-полека отдавна съществуващото напрежение в отношенията с ЕС
Европейският съюз, Световната банка (СБ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), които финансират Украйна със стотици милиарди долари, подложиха през изминалата седмица на унищожителна критика нейния президент Володимир Зеленски.
Както писаха британският всекидневник „Файненшъл таймс“, италианският „Кориере дела сера“ и френският „Льо Монд“, за пръв път от началото на войната с Русия, разклащането напоследък на Володимир Зеленски в структурите на властта в Киев, разкрива лека-полека отдавна съществуващото напрежение в отношенията му с ЕС и другите негови основни международни спонсори. Като според вестниците ускоряващият се конфликт съвпада с много деликатна фаза на войната, защото Русия продължава да бомбардира граждански цели в Украйна, междувременно силите на Москва напредват в Донбас, а показната операция в Курск зацикля. И за меродавните всекидневници съвсем естествено „последната смяна на караула“ миналия вторник на някои стратегически позиции около Зеленски вече определено будела съмнения на Запад в неговото лидерство.
Емблематично за въпросното напрежение се смята писмото, което било кацнало преди няколко дни на писалището на украинския премиер Денис Шмигал. То е било подписано от посланика на Европейския съюз в Украйна Катарина Матернова, от регионалния директор за Европа на Световната банка Инес Роша и от управляващия директор за Украйна и Молдова на Европейската банка за възстановяване и развитие Арвид Тюркнер. Знае се, тримата представляват политически, икономически и финансови субекти, които отпускат стотици милиарди долари в заеми или под формата на дарения на Украйна. Като подписалите документа „споделят за информация“ съдържанието му с вицепремиера и министър на икономиката в Киев Юлия Свириденко, с министъра на финансите Сергей Марченко, с министъра на енергетиката Херман Галущенко и преди всичко с ръководителя на кабинета на Зеленски - Андрий Ермак. Писмото е от миналата неделя и със сигурност не съдържа обобщена критика към промените от последните дни, но то преследва силно определена конкретна цел - да предотврати отстраняването на Володимир Кудрицки от поста изпълнителен председател на държавната енергийна компания „Укренерго“. Във вторник, два дни след изпращането на писмото, обаче става ясно, че инициативата на тримата международни емисари се е провалила. Ами Кудрицки - уважаваният ръководител на енергийния колос от 2020 г. насам, който е смятан за един от най-способните и неподкупни мениджъри, подава оставка. При това именно в момента на максимални усилия огромната част от украинците да не се окажат през зимата в „домове-фризери“ след ожесточените руски бомбардировки напоследък по важни обекти на националната енергийна мрежа.
Както и да е, но все пак европейският посланик Матернова и нейните съмишленици от двете авторитетни финансови институции миналата неделя със сигурност не успяват да сдържат подобаващо нервите си. Тримата подчертават тяхната „сериозна загриженост“ по повод достигналата ги информация за предстоящото уволнение на Кудрицки и дори заплашват: „Такова събитие би застрашило нашата колективна способност да подкрепяме „Укренерго“ и да прилагаме всички други приоритетни мерки за възстановяване и оцеляване на жизненоважната енергийна сигурност на Украйна“. Представителите на западни кредитори и донори повдигат в писмото си и друг проблем, отнасящ се до прозрачността в управлението на украинската държавна енергийна компания. „Световната банка и други международни организации отпуснаха стотици милиони на „Укренерго“, припомнят Матернова, Роша и Тюркнер, - при много изгодни условия и с гаранции от Европейския съюз, единствено с претенцията контролиращият публичен акционер (държавата – бел. кор.) да назначи надзорен съвет на компанията от независими лица“. „Тези назначения“ - отбелязват западните представители не без огорчение, - „така и не бяха осъществени“. А все пак уволнението на Кудрицки на теория би било „от изключителната компетентност и отговорност на надзорния съвет“ - оня, който Киев изглежда по ред обясними и необясними причини не е поискал да назначи.
Що се отнася до първите, обяснимите причини, то европейският посланик в Киев Матернова и нейните колеги от СБ и СБВР Роша и Тюркнер, пишат на премиера Шмигал: „Статиите в медиите за факта, че ръководителят на компанията на „Укренерго“ е подложен на натиск да подаде оставка, са тревожни предвид ангажиментите, които Украйна също е поела въз основа на финансирането, гарантирано от международните организации на „Укренерго“. Както коментира в. „Кориере дела сера“, така западняците се опитват да обвържат помощта си за Украйна с изглежда липсващите засега в Киев принципи на прозрачност, ефективно управление и отказ от политическа намеса в икономиката. А в случая с компанията „Укренерго“, която е жизненоважна за стабилността на страната през задаващата се трета зима на войната, западните емисари изглеждат не малко чути, а въобще отсвирени. За съжаление обаче фазата на конфликта, която започва сега, е изключително деликатна - Кремъл не отслабва натиска и не се колебае систематично да прибягва до военни престъпления срещу цивилни, за да отслаби стабилността на Украйна и нейното правителство. „Ето защо, Зеленски и неговите западни съюзници сега трябва да работят заедно повече от всякога, без прекомерна централизация на властта в Киев, както и без колебание в помощта от европейските столици, но това, поне засега, е само теория“ – подчертава в. „Кориере дела сера“.
Що се отнася до необяснимите причини за „пропуснатото създаване“ от Киев на надзорен съвет от независими лица на „Укренерго“, по тях медиите в Западна Европа сипят само догадки. Като например тази, че наливаните в енергетиката на Украйна огромни средства от нейните партньорите, са отклонявани тайно от централната власт не по предназначение и твърде вероятно в частни джобове най-вече на властимащи. Като нищо чудно смятаният за неподкупен Володимир Кудрицки да е заплатил с уволнение-оставка борбата си срещу всевластната корупция в страната и в частност в енергийния сектор.
Румен Михайлов, "Труд"
Няма коментари:
Публикуване на коментар