СВО на Русия несъмнено ще приключи, но едва тогава, когато руският президент прецени за необходимо. И на условия, които той ще определя. А не американският му колега
След встъпването си в длъжност американският президент определено ожесточава своята риторика.
Той заяви пред журналисти, че Путин го очакват „големи неприятности“ и затова „трябва да сключи сделка“ и да прекрати войната в Украйна.
„Мисля, че като не сключва сделка, той разрушава Русия“ заяви Тръмп. Той се аргументира с нейната неустойчива икономика и инфлация и ултимативно заяви, че ако Путин не го послуша, ще приложи нови санкции срещу славянската държава.
„Ще въведа високи данъци, мита и санкции на всичко, което Русия продава на САЩ и на много други участващи държави“ написа американският президент в своята социална мрежа Truth Social. Вероятно Тръмп има предвид най-вече Иран, Северна Корея, Китай и Индия, с които Русия активно търгува. Той обеща да предизвика намаляване на цената на петрола, за да „сложи край на този конфликт“.
Американският президент не предлага нищо ново – страната му през последните десетилетия само нараства всевъзможните санкции срещу Русия. Още през февруари 2023 г. The Washington Post цитира американски експерти, според които Русия е станала най-санкционираната държава в историята на човечеството.
Списъкът от врагове, налагащи всевъзможни ограничения против славянската държава, се води естествено от „лидера на свободния и демократичен свят“ – Америка. Така през 2024 г. САЩ наложиха на Русия точно 2 295 санкции – с една трета повече в сравнение с предшестващата 2023 г., когато я „наказаха“ с 1 734 санкции. За да не остане по-назад по заповед на гинеколожката, назначена от САЩ за шеф на Еврокомисията и тя прие през миналата година 598 санкции срещу славянската държава. Това бе 2.5 пъти повече в сравнение със санкциите, наложени от Еврокомисията на Русия през 2023 г. Общо от началото на специалната военна операция (СВО) на Русия в Украйна (24.02.2022 г.) до 19.01.2025 г., ограниченията против Русия от страна на Запада достигнаха 21 692 броя. От тях 6 433 са въведени от САШ, а 2 234 от Евросъюза. Но, ако вземем предвид наложените санкции от страна на Запада към Русия след 2014 г., когато САЩ организираха държавният преврат в Киев, то общият им брой е 24 311. Това е 4.5 пъти повече, отколкото санкциите на Запада към Иран, 8.5 пъти повече от ограниченията към Сирия, 11 пъти повече отколкото към Северна Корея и т.н.
Най-големият проблем на човечеството е, че и новоизбраният американски президент също както и предишният, живее в един свой измислен свят, който няма връзка с действителността. Впрочем това е типично не само за американските вождове, но и за повечето от лидерите на държавите-техни съюзници. Много са причините за това. Една от тях е, че те просто са неспособни да оценяват ситуациите, защото не са подготвяни да разбират основни принципи, по които се развива света. Според Майкъл Хъдсън – професор по икономика в университета на Мисури и в Университета за устойчивост в Хонконг, причината за това е катастрофата на западното образование. В американските университети например, не преподават история на икономическото мислене, а неолиберални измислици, които правят неспособни студентите да разбират света, в който живеят. За проф. Хъдсън западните „елити“ са изключително неграмотни и единственото, което ги движи, е техният неистов стремеж към забогатяване.
Значителна вина за неосведомеността и некомпетентността на американските президенти носят и тези, които са длъжни да им предоставят достоверна информация за събитията в страната и по света. Ясно е, че заради очевиден дефицит на интелигентност президентите се затрудняват да анализират сведенията, които получават. Но още по-страшното е, че на тях им предоставят и откровена дезинформация, въз основа на която те вземат своите управленчески решения.
Лари Джонсън е един от малкото истински, а не измислени анализатори, който дълги години е работил за Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ. Той публикува открито писмо до Тръмп, в което го информира, че той получава невярна информация от ЦРУ. „Г-н президент – пише Джонсън, – вярвам, че ЦРУ ви предоставя неточни, фалшиви разузнавателни данни за жертвите на Русия и състоянието на нейната икономика. Ако се надявате да реализирате целта си да започнете преговори с президента Владимир Путин, за да сложите край на войната в Украйна, трябва да разполагате с най-добрата налична информация. Бяхте информирани, че Русия е претърпяла опустошителни загуби – до 800 000 жертви и че икономиката и е слаба и крехка. Данните от открити източници рисуват диаметрално противоположна картина.“
Джонсън цитира проверени факти, които доказват десетократно разминаване между предоставяната от ЦРУ информация на президента за руските загуби на фронта и реалността. Нелепи са и представите на Тръмп за състоянието на руската икономика. Дори Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че икономиката на Русия през тази година ще отбележи нов, пореден растеж. „Руската икономика продължава да показва устойчивост пред западните санкции“, пише Джонсън. Русия е една от най-бързо развиващите се големи държави, с ниска безработица, с повишаващ се глобален икономически статус, с растящи инвестиции. Сведенията, които предоставя на президента ЦРУ, изграждат у него лъжливи представи за възможностите на Русия. А това определено негативно ще се отрази на бъдещите преговори между САЩ и Русия. „Ако не успеете да разберете това и да коригирате стратегията си, за да сключите сделка, усилията ви да преговаряте за край на войната в Украйна няма да успеят“, обобщава Джонсън.
Намеренията на Тръмп за санкции срещу Русия, както и срещу Китай, вече предизвикват растяща тревога сред американски експерти. Те – за разлика от своя президент, са наясно за последиците от безумните му планове. „Тарифите на Тръмп ще са катастрофа!“ е заглавието на анализ, който публикува влиятелната американска медия The National Interest(NI). Неговият автор – Дезмънд Лахман, е изтъкнат експерт в областта на финансите и икономиката. Той е старши сътрудник в American Enterprise Institutе, бил е заместник-директор в отдела за развитие и преглед на политиката на МВФ, главен икономически стратег за нововъзникващи пазари в Salomon Smith Barney. За Дезмънд веднага след инаугурацията му Тръмп е показал „всички признаци, че планира същия вид политики за намаляване на търговския дефицит, които се провалиха толкова злощастно през първия му мандат на власт“. Експертът припомня, че Тръмп тогава е наложил до 25 процента мита върху вноса от Китай на стойност около 380 милиарда долара. Резултатът от това е, че търговският дефицит на САЩ се увеличи с 40 процента от 480 милиарда долара през 2016 г. до 680 милиарда долара през 2020 г. За Дезмънд плановете на Тръмп да вдига тарифи и мита носи сериозни рискове както за САЩ, така и за световната икономика. Това ще доведе до разширяване на търговския дефицит, ще увеличи инфлацията, ще разруши международния икономически просперитет. Резултатът ще е истинска катастрофа – това „ще се отрази неблагоприятно на нашия експортен сектор, нашата финансова система и рентабилността на нашите корпорации“, заключава Дезмънд.
Проблемът е, че новият американски президент подобно на своят предшественик не е наясно не само с базисни понятия на икономиката, но и с твърде сложните въпроси на външната политика. Действията му говорят за неразбиране на същността на конфликта в Украйна и за задачите, които си е поставила Русия със своята СВО. Той съвсем не е толкова прост и еднозначен, за какъвто президента си го представя. При това истината е, че на Тръмп изобщо не му пука, как ще приключи този конфликт. Това е така, нищо че не го изразява ярко – за разлика от своя вицепрезидент. „Трябва да бъда честен с вас, всъщност не ме интересува какво ще се случи с Украйна по един или друг начин“, признава Джей Ди Ванс. А той едва ли би бил вицепрезидент, ако не мисли така, както неговия шеф.
Адам Кинзингер е американски политик, старши политически коментатор за CNN и бивш подполковник от Националната въздушна гвардия. Според него Тръмп води външна политика като „тригодишно дете“. Можем да не се съмняваме в осведомеността на Адам, който е бивш републикански конгресмен. Затова ултимативните планове на Тръмп за разрешаване на украинския конфликт определено няма как да се сбъднат. И „сделката“ няма да се реализира по правила, които той ще определя.
Случващото се сега във Вашингтон ни убеждава в едно: СВО на Русия несъмнено ще приключи, но едва тогава, когато руският президент прецени за необходимо. И на условия, които той ще определя. А не американският му колега.
Няма коментари:
Публикуване на коментар