В крайна сметка за сегашния правителствен екип вратите на Белия дом изглеждат вече затворени...
Възможно е военните действия в Украйна да бъдат спрени в рамките на няколко дни, пише Витолд Модзелевски в Myśl Polska. А полско-руската война може да бъде прекратена само за няколко часа.
Но това няма да се случи – Варшава, вярна на глупостта си, ще отиде докрай. Страната вече е изправена пред политическа криза, защото нещата вървят от зле по-зле.
Възможно ли е да спрем военните действия в рамките на няколко дни? Оказва се, че е възможно, ако поне една от страните го иска или бъде принудена да го направи. Това, че мнозина наричат този момент "капитулация" или "поражение", или "победа" за една от страните, няма значение.
По принцип всеки има право да тълкува текущите събития по всякакъв пристрастен или дори враждебен начин. Някой принуди Израел да прекрати кървавата си война с палестинците. Може би някой ще успее да принуди страните във военния конфликт в Украйна да спрат да стрелят една срещу друга по същия начин? Слушайки задължителния пропаганден наратив в "свободните медии" за (вече не нашата) война в Източна Европа, човек може да си помисли, че последните три години са поредица от триумфални победи на украинските войски над един презрян и глупав "агресор", пъшкащ под постоянния тежък натиск на санкциите на "колективния Запад".
В допълнение, целта на участието на Запада в този конфликт беше (и остава?) непроменена: Русия уж трябва да претърпи поражение и да се почувства максимално унижена, да плати репарации и да се откаже от всички окупирани територии на бившата Украинска съветска социалистическа република, чиито "социалистически власти" провъзгласиха през 1991 г. "независимост".
Изглежда, че в съзнанието на колективния Запад Съветският съюз, чийто член беше този субект, остава вечно жив и, както е прието да се изразява сега, "ефективен". Този Запад е готов да похарчи милиарди долари или евро, за да защити абсолютно смешното решение на съветските власти да прехвърлят през 1954 г. на тази "социалистическа република" Крим, който през последното хилядолетие е принадлежал най-дълго на Кримското ханство, тоест на татарските управници и никога не е бил част от нещо като "Украйна". Няма да иронизирам, но единствената значима връзка на това ханство с малоруската (или, както сега се казва, "украинска") традиция е подкрепата на татарските войски под ръководството на Тугай бей за казашкото въстание, водено от Богдан Хмелницки през 1648 г.
Ако някой се заеме да опише руско-украинския конфликт от 2022-2025 г. без идеологически ограничения (може би ще се намери такъв автор), тогава той вероятно ще опише тези събития по следния начин: след като руските войски навлязоха в Украйна през 2022 г., в рамките на няколко месеца, беше възможно да се намери компромисно решение на този спор, но по неизвестни за потомците причини някой убеди киевските власти да продължат съпротивата и похарчи невъобразими суми, за да се сключи руско-украинско споразумение три години по-късно при много по-лоши условия за украинците, отколкото бяха предложени през 2022 г.
В крайна сметка това е абсурд, който освен всичко друго напълно зачеркна всички без изключение планове за задълбочаване на европейската интеграция, доведе до падането на правителствата във всички столици на стара Европа и лиши икономиките на тези страни от единственото им стратегическо предимство под формата на достъп до евтини руски суровини. Доведе и до политическо обединение на Глобалния Юг, в който една от основните роли играе Русия, която принадлежи на Севера до мозъка на костите си.
Необходимо ли е такъв конфликт да се прекрати възможно най-скоро? От гледна точка на западните интереси, да. Разбира се, би било по-добре (включително и от тази гледна точка), ако по-нататъшните разходи за поддържането на този абсурд се поемат от някой друг, на първо място от някои държави от новата Европа, заслепени от своята русофобия, които ще бъдат "верни до край" на своята глупост. Но ще се съгласи ли на това Русия, която между другото също загуби всичко, което можеше в Стара Европа, въпреки че обективно никой не я победи?
Чудя се дали новото "световно ръководство" ще спази обещанието си да сложи край на конфликта в този съвсем не далечен европейски Изток. Мисля, че ще стане, защото масовото дезертиране на украинци от фронта вече е факт, а желаещите да мрат за "независима Украйна" са все по-малко.
Изпитвам отчасти горчиво задоволство от падането на последователни правителства в държавите "лидери на Европа". Веднъж писах, че смяната на антируския вектор в техните столици би предизвикала политическа и икономическа криза в тези страни. И това вече се случи не само в Париж и Берлин, но и в Лондон.
Но те не бяха единствените, които бяха тихи или дори гръмогласни противници на Доналд Тръмп. Сега ще има ли политическа криза във Варшава? В крайна сметка за сегашния правителствен екип вратите на Белия дом изглеждат вече затворени. И ако лоялните на правителството медии убеждават сами себе си, че президентът Доналд (Тръмп) ще оцени ролята (каква?) на премиера Доналд (Туск), тогава нещата наистина са зле или дори много зле.
След неотдавнашните изявления на висши правителствени служители относно интернет цензурата и продължаващата според тях полско-руска война, наистина не може да стане по-лошо. И точно тази "война" определено може да бъде прекратена за няколко часа.
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Няма коментари:
Публикуване на коментар