Заплатите на полицаите у нас са ниски, защото всички заплати са ниски. Толкова можем и толкова имаме...
Проучване на Euronews за заплащането на полицията в страните-членки на ЕС налива вода в мелницата на настоящото парламентарно мнозинство у нас, което се бори със зъби и нокти да вдигне заплатите в МВР с 50 на сто.
В същото време това проучване лицемерно премълчава очевидната истина, че в ЕС полицаите взимат по-високи заплати по простата причина, че там средната заплата въобще е по-голяма.
Проучването на Euronews дава основание отново да се отприщи лицемерното състрадание към дереджето на българските полицаи, което демонстрират българските власти. В тяхна подкрепа някои медии зарониха сълзи за тежкото финансово положение на полицаите у нас, описвайки заплатите им като скандално ниски, въпреки планираното увеличение през 2025 година. И цитират проучването, според което през 2023 г. месечната брутна заплата на полицай в България е била едва 699 евро, докато в Дания достигнала 5761 евро.
Изследването обхваща 35-годишни служители с над 10-годишен стаж, полувисше образование и 36-часова работна седмица. След Дания, най-високи възнаграждения получават полицаите в Германия, Люксембург и Белгия – около 4200 евро месечно.
Авторите на проучването посочват, че в пет държави от Европейския съюз полицейските служители получават под 1250 евро месечно – Унгария, Полша, Румъния и Хърватия, където възнагражденията надхвърлят 1050 евро. България заема последното място с едва 699 евро.
Проучването дълбае с длетото тънко още по-надълбоко.
Там се посочва, че разликата разликата в заплащането на полицейските инспектори и детективи там и у нас е още по-фрапираща. В България те получават 1316 евро месечно, докато в Дания възнаграждението им достига 6351 евро. Данните са за 40-годишни служители с над 15-годишен стаж и 36-часова работна седмица.
За сравнение с приемането на бюджета за 2025 г. се предвижда полицаи и пожарникари да получават 2296 лева вместо досегашните 1466 лева, инспекторите с висше образование ще достигнат 2804 лева, а ръководният състав – между 3100 и 5000 лева.
Да, ниски са заплатите на българските полицаи, но само техните ли?! Когато коментираме тежкото им финансово положение в сравнение с европейските им колеги, неизвестно защо забравяме да вдигнем завесата над заплащането във всички останали области на живота, с изключение на IT-специалистите, които по традиция са с най-високи заплати. А, и на учителите, които напълно заслужено получиха увеличение на възнагражденията си след дълги години на неглижиране на дереджето им.
У нас средната годишна заплата е 13 500 евро, като според Евростат това е най-ниската заплата в ЕС. Най-високата е в Люксембург – 81 100 евро, втора е Дания с 67 600 евро, трета е Ирландия с 58 700 евро. Данните са за същата 2023 г., за която Euronews е изследвала финансите на полицаите в ЕС. За същата година Евростат е отчела, че средната годишна коригирана заплата на пълен работен ден в ЕС е 37 900 евро.
А у нас минималната работна заплата е 1077 лева, или около 540 евро, срещу 2 500 евро в Люксембург.
Така че да леем сълзи за този или онзи сектор в обществено-икономическата ни реалност в угода на политически мераци, е не само лицемерно, но и опасен опит за обществена заблуда и нескрита амбиция за разделение на обществото. Всички искаме високи заплати, но въпросът е с какво ще ги заслужим...
И понеже по традиция не ни достига обективна самооценка и предпочитаме да се вслушваме в чужди авторитети, ще цитираме думите на американския бизнесмен, инвеститор и филантроп Чарлз Томас Мънгър: "За да получите това, което искате, трябва да заслужите това, което искате. Светът все още не е достатъчно лудо място, за да възнагради цял куп незаслужаващи хора".
Гениалният Николай Хайтов го е казал съвсем простичко: "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш"...
Румен Савов, Banker.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар