"Отнемайки Косово и Метохия от Сърбия, Западът създаде прецедент, който допринесе за войната в Украйна."
"Има световни лидери, които са комуникирали тайно с Владимир Путин в последните години."
Това разкри сръбският президент Александър Вучич в интервю за блогъра Марио Науфал в платформата Х, предава "Труд".
"Аз лично не съм виждал Путин от три години. Но много от тях разговаряха с него тайно. И познавам поне двама световни лидери, които разговаряха тайно с него. Знам го, защото те все още са мои приятели - и имам такива както в Кремъл, така също и в някои други страни. А аз не го направих нито веднъж", увери президентът пред влиятелния инфлуенсър, който наскоро разговаря и със Сергей Лавров.
Сръбският лидер уточни, че срещата му с Путин на 9 май ще бъде първата от 3,5 години насам.
"Ще го видя на 9 май след цели три години и половина", потвърди Вучич.
"Отнемайки Косово и Метохия от Сърбия, Западът създаде прецедент, който допринесе за войната в Украйна и на други места", каза сръбският президент Александър Вучич.
В едночасовото интервю с Марио Науфал, Вучич разсъждава върху разпадането на Югославия и агресията на НАТО през 1999 г., както и за настоящата ситуация в Сърбия. Науфал сподели част от този разговор със своите 2,1 милиона последователи в понеделник.
„Когато Западът говори за предполагаемата хуманитарна катастрофа на косовските албанци, Путин пита дали това не важи и за руснаците в Донбас”, добави сръбският президент.
„Когато Косово обяви независимост през 2008 г. в нарушение на Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, то беше подкрепено от правителствата на САЩ и повечето страни от ЕС. Сега те са големи поддръжници на международното право и ценността, че никой не може да променя границите. Но вие го направихте", припомни Вучич.
"По това време имахте пика на западната мощ, а Клинтън беше изправен пред вътрешни проблеми. Всички искаха да покажат сила. Опитваха се да направят пример от Сърбия. Мислеха, че сърбите ще се предадат след два-три дни, че ще бъде лесно", отбеляза Вучич.
Няма коментари:
Публикуване на коментар