Пролет

Пролет
Пролет

10 април 2025 г.

Движим се по пътищата с максимално разрешена… простотия

Горчивата истина: безкрайната война по пътищата се дължи на манталитета на българина


Преди дни шефът на АПИ Йордан Вълчев коментира исканията за оставката му кратко и по ленински: „Въпросът е, че като си подадем оставките, ще стане както всеки друг път“.

Макар и млад, за да е съветски възпитаник, Вълчев не излиза от канона, описан някога от бившия премиер на Русия Виктор Черномидрин ето така: „Ние го мислихме за добро, а то стана както обикновено“.

Назначението на Вълчев на този пост е дело – с извинение – на кабинета „Николай Денков“ и навярно също е било замислено като добро, ама е станало както обикновено. И ето защо трябва да повярваме в думите му..

Истината за цялата скандална история около гибелта на 12-годишната Сияна, последвалите я протести в цялата страна, както и поредицата законодателни инициативи и мерки на правителството, се крие обаче другаде.

Знаете ли например, че през 2020 г. в Германия по пътищата са загинали 317 души?! Повечето от българите със сигурност не знаят този факт. Но си заслужава да се замислим над него.

Ето защо:

- в Германия общата дължина на шосетата е над 650 000 км, като от тях 13 192 километра са магистрали.

- в Германия в Закона за движение по пътищата не е записана максимално разрешена скорост по магистралите, като цяло за 70 на сто от всички аутобани важи препоръчителна скорост от 130 км/ч, която шофьорите могат да спазват доброволно.

Да видим какво е положението отвъд океана. В Канада само магистралата Trans-Canada Highway е дълга около 7 821 километра, за останалите няма да говорим. Там максималната разрешена скорост е 105 км/час, а на главен път – 80 км/час. И никой не изпреварва в насрещното движение.

В източните щати Ню Йорк, Ню Джърси максималната разрешена скорост по магистрала е 60 мили, или около 100 км/час. По магистралите в Северна Каролина има отсечки с максимална разрешена 65 мили в час или 105 км/час.

У нас положението от гледна точка прозореца на кабинета на шефа на АПИ Йордан Вълчев е следното: През 2020 г. сме имали 806 км магистрали, а общата дължина на републиканските пътища е 19 968 километра, като увеличението за година е с 26 км. През същата година по пътищата у нас са регистрирани 5 710 тежки пътнотранспортни произшествия, вследствие на които са загинали 463 лица и са ранени 7 121 души.

Дотук със сравненията.

Очевидно е, че др. Вълчев е мъдър по Черномирдински. Каквито и оставки, законодателни инициативи и мерки да бъдат приети, колкото цивилни полицаи в цивилни коли да се наредят по пътищата, резултатите ще са както обикновено.

Защото очевидно горчивата истина за причините за безкрайната война по пътищата се крие в манталитета на българина – същият, който надува с таралясника си до 250 км/час по пазарджишките – или няма значение къде – пътища, за да се тагне после във Фейсбук.

Всичко е от и до простотията нашенска.


Румен Савов, Banker.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар