Лято

Лято
Лято

6 юни 2025 г.

MWM: Руската армия плени непокътнати два от последните танкове Abrams на ВСУ

Още през декември 2024 г. съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заключи, че машините са "безполезни" за военните усилия на Украйна 

 

Два от последните останали основни бойни танка M1A1 Abrams на украинската армия бяха заловени от руските сили близо до фронтовата линия в района на Суми, пише американското издание Military Watch Magazine

Кадри от мястото на събитието потвърждават, че машините са били изоставени сравнително непокътнати.

Личният състав на 22-ри мотострелкови полк на руската армия залови машините, след като разузнавателни екипи обезопасиха района срещу дронове и взривни вещества, като впоследствие ремонтно звено беше пратено да транспортира машините до тилови позиции. В рамките на същата операция бяха заловени и две бронирани машини MaxxPro, една бойна машина на пехотата Stryker и бронирана ремонтна машина Challenger.

Тези успехи бяха постигнати, след като руската армия постигна значителен напредък в Суми, превземайки множество населени места, като от Кремъл бяха издадени заповеди за създаване на буферна зона в района. Залавянето на два непокътнати танка Abrams предизвика значителни спекулации относно причините за изоставянето им, като остава възможността машините да са се повредили или да са останали без гориво.

Abrams е един от двата класа танкове, наред с руския Т-80, който използва газотурбинен двигател. Това осигурява висока степен на мобилност, но също така налага значителни изисквания за поддръжка и висок разход на гориво на операторите. Като най-тежкият оперативен клас танкове в света, Abrams тежи приблизително с 50% повече от Т-80, като разходът му на гориво съответно е значително по-висок от този на други класове. Това отдавна се посочва като водещ потенциален недостатък, който би могъл да попречи на ползата от танка в случай на продължителен конфликт срещу почти равен противник.

Украинският персонал многократно е изразявал недоволство от работата на Abrams, посочвайки както технически проблеми, като уязвимостта на електронните компоненти към кондензация, така и тяхната уязвимост към руски огън. Сериозният недостиг на високоексплозивни снаряди за 120-милиметровото оръдие на танка също е основен проблем, засягащ и други доставени от Запада основни бойни танкове в театъра на военните действия, които не са съвместими със 125-милиметровите танкови снаряди, широко използвани от украинската армия.

Въпреки че в Украйна са доставени само 31 танка Abrams, руските армейски части са залавяли машините многократно в миналото. В началото на септември 2024 г. танк Abrams е заснет как е заловен и теглен от руските сили близо до град Авдеевка, заедно с танк "Леопард 2А6", а на следващия месец танк Abrams, опериран от 47-ма механизирана бригада, е заловен близо до град Покровск.

Още през февруари същата година кадри от първите бойни операции на украински армейски танк Abrams срещу руски сили показват очевидно изоставен танк, движещ се по пътища в пейзаж, заобиколен от дупки от снаряди и счупени дървета, въпреки че остава несигурно дали машината е била заловена впоследствие. В момента се смята, че под 10 танка Abrams остават на въоръжение в украинската армия, като повечето от заснетите удари са постигнати с насочвана артилерия или с еднократни дронове-камикадзе, въпреки че е потвърдено, че един от танковете е бил унищожен от руски танк Т-72Б3 след размяната на огън близо до Авдеевка.

Според съобщенията, огромният размер на Abrams е довел до това да привлича особено голямо количество огън, като профилът му е далеч по-голям от този на украинските танкове, построени в Съветския съюз, като Т-80 и Т-64, или от танковете, експлоатирани от руската армия.

Танковете Abrams са видени за първи път в бойни действия с руските сили на 23 февруари, като първата загуба е потвърдена три дни по-късно, последвана от период на интензивни загуби, продължил повече от месец. Машините са временно изтеглени от фронтовата линия през април и нивата им на бронирана защита са подобрени, въпреки че продължават да търпят бързо износване в последващите сражения.

Американски и украински източници постоянно се отзовават зле за представянето на Abrams на украинския театър на бойните действия. През декември 2024 г. съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заключи, че машините са "безполезни" за военните усилия на Украйна. На въпроса дали администрацията на Байдън е могла да подготви по-добре Украйна за офанзиви срещу руските сили, той посочи Abrams като пример за това как много видове американски оръжия не са имали желаното въздействие на театъра на военните действия. "Що се отнася до танковете Abrams, ние изпратихме такива в Украйна... Тези танкови подразделения всъщност са недокомплектовани, защото това не е най-полезното оборудване за тях в тази битка", заяви Съливан.

Говорейки за ограниченията на Abrams, заместник-министърът на отбраната на САЩ по политиката Колин Кал отбеляза нещо подобно: "Предизвикателството с Abrams е, че е скъп. Трудно е да се обучава с него. Много е трудно да се поддържа. Има огромен, сложен турбинен двигател, който изисква реактивно гориво... Честно казано, нашата оценка е просто, че Abrams няма необходимите способности в този момент." Това отразява подобни критики относно други западни класове танкове, доставяни на Украйна.

След нарастващите разкрития относно недоволството на украинските части от машините, неназован австралийски служител по отбраната, говорещ пред Австралийската радио корпорация, отбеляза относно възможността Австралия да достави нови танкове Abrams на Киев: "Започваме да се съмняваме дали украинците наистина искат тези машини - покривът на танка е най-слабото място на Abrams, а това е война с дронове".

Въпреки сериозните въпроси, повдигнати относно ефективността на западните танкове на украинския театър на военните действия, доставките на съветски танкове на членовете на НАТО стават все по-оскъдни, като Т-64, който формираше гръбнака на украинския танков корпус, е оскъден извън страната, докато запасите от широко използваните Т-72 до голяма степен са изчерпани извън Полша.

Тъй като собственият капацитет за производство на танкове на Украйна е сериозно намален след разпадането на СССР и впоследствие изчезнал, доставките на западни машини остават единственото ефективно средство за попълване на загубите на броня.

 

Превод и редакция: Епицентър.БГ 

Няма коментари:

Публикуване на коментар