От догодина минималната заплата ще се увеличи и ще стане 620 евро
Еднократно да бъдат индексирани всички заплати (освен на минималната) в размера на натрупаната към 31 декември 2025 г. инфлация.
Това гласуваха депутатите в удължителния бюджет. Предложението дойде от ППДБ по време на едночасовата почивка, която председателят на НС Рая Назарян даде между първо и второ четене на закона. Идеята според ППДБ била по този начин да компенсират замразяването на доходите,заради липсата на редовен бюджет.
От догодина минималната заплата ще се увеличи и ще стане 620 евро. С постановление на Министерския съвет е вдигната линията на бедност, с която са обвързани социалните плащания. Не беше предвидено обаче увеличение на заплатите. От ППДБ подчертаха, че според данните на НСИ увеличението на заплатите ще е с около 5%, колкото е инфлацията към момента.
Финансовият министър Теменужка Петкова подчерта, че предложението на ППДБ за индексация на доходите с инфлацията е незаконосъобразно, има резонни опасения за рискове, но ГЕРБ и ИТН ще го подкрепят. Това и направиха по време на второто гласуване на удължителния бюджет.


Няма коментари:
Публикуване на коментар