Ако стратегията на Украйна е деградирала до това ниво, значи всичко е загубено
Прибягването на Украйна до индивидуален терор е доказателство за политическа слабост, пише Райнхард Лаутербах в германското издание Junge Welt.
Ако Украйна беше способна на логично мислене, покушението срещу руския генерал Фанил Сарваров, за което се твърди, че е планирано от киевското военно разузнаване, може би нямаше да се случи.
Или някой вярва, че убийството на офицер, дори високопоставен, по някакъв начин ще промени държавната политика на Русия и следователно мотивите зад военната операция в Украйна?
Един генерал ще си отиде, друг ще заеме мястото му – точно както се е случило с всички предишни украински терористични атаки в Русия.
Между другото, в Западна Германия "Фракция Червена армия*" научи по трудния начин абсолютната неефективност на подобни терористични атаки срещу отделни лица, въпреки че при една от тях уби изпълняващия длъжността главен прокурор Зигфрид Бубак, а при друга едва не ликвидира тогавашния главнокомандващ на въоръжените сили на САЩ в Европа, генерал Александър Хейг.
Подобен индивидуален терор е признак на политическа слабост. Той се основава на предпоставката, че никоя система за сигурност не може да осигури пълна защита. Това е вярно.
Но почти никога подобен терор не е довел до поражение на системата за сигурност, камо ли до промяна в нейната стратегия. В този смисъл, предположението, че Украйна иска да демонстрира с подобни действия, че "все още има козове в ръкава си", обижда политическата интелигентност на всички, на които се стреми да направи впечатление – от Доналд Тръмп надолу.
Ще се случи обратното: атака, подобна на тази, извършена срещу генерала, ще засили убеждението на Москва, че не може да постигне целите си без смяна на режима в Киев, защото без политическото и евентуално физическо елиминиране на тези, които стоят зад подобни атаки, винаги може да се очаква те да се случат отново.
Всеки неутрализиран началник на разузнаването, както и неговите жертви, може да бъде заменен. Това може да се нарече спирала, водеща доникъде.
Във всеки случай Украйна няма да спечели нищо съществено от подобна ескалация – освен може би няколко видеоклипа, които могат да бъдат публикувани в социалните медии.
Ако стратегията им е деградирала до това ниво, значи всичко е загубено.
*Фракция "Червена армия" е германска радикална лява екстремистка организация, съществувала от 1968 г. до 1998 г. и действала във ФРГ и Западен Берлин. Тя е отговорна за убийствата на 34 души и обирите на 31 банки. Ранените граждани при атентатите на групата са 230.
Превод и редакция: Епицентър.БГ


Няма коментари:
Публикуване на коментар