„Ще следя стриктно работата на служебния кабинет. Президентската институция ще бъде коректив на изпълнението на обещанията на Андрей Гюров да работи в интерес на България.“
"Служебният кабинет не е мой избор и не нося отговорност за състава му. Гаврата с българската конституция лиши президента на Република България от възможността да изпълни едно от най-важните си конституционни правомощия – определянето на служебен министър-председател и служебни министри."
Това заяви пред журналисти президентът Илияна Йотова, след като присъства в Народното събрание на полагането на клетва на служебното правителство, предложено от Андрей Гюров.
„Ще следя стриктно работата на служебния кабинет. Президентската институция ще бъде коректив на изпълнението на обещанията на Андрей Гюров да работи в интерес на България“, заяви Илияна Йотова.
Тя потвърди, че в кабинета има хора, които са пряко свързани с конкретни политически сили.
„Такъв е случаят, но повече вярвам в тяхната експертност. Имам определени резерви към някои от тях. Ще следя дали тези резерви ще се оправдаят, но бъдете сигурни, че ако видя, че се оправдават, първо вие, медиите, ще ги научите“, добави тя.
Във връзка с наложеното от нея вето върху промените в Изборния кодекс, които ограничават правото на глас в чужбина, Илияна Йотова посочи, че трябва да се даде възможност на всички българи зад граница, независимо къде живеят, да упражнят правото си на вот.
„Вярвам в разделението на институциите. Това е отговорност, съвест и решение на Народното събрание“, подчерта още президентът.


Няма коментари:
Публикуване на коментар