В оставащата около година и половина до следващите избори за държавен глава, президентските му обръщения са на път да станат редовни като прогноза за времето. И точно толкова скучни, след като няма да бъдат поднесени от Емо Чолаков.
За разлика от синоптичната обстановка, ще са и безполезни. Освен ако действащият държавен глава не предизвика някоя Златка да научи, че Скалистите планини и Колорадо са в САЩ, а не в България, както направи чрез илюстративен материал за Родопите. Само тогава може и полза да има от „географа" Плевнелиев.
Тъкмо преди седмица преглътнахме едно безсмислено обръщение на нашия президент и се задава ново. Трикът да се урежда ей така с трибуна е елементарен. Между другото не е ясно дали сам го е измислил или се е наложило някой да му помага. Организира Плевнелиев консултации с политическите сили, което му е в президентските правомощия. Върви данданията с гостуванията на политическите партии на „Дондуков" 2. А в момента си е голям парад - цели 8 са парламентарните сили, с които Плевнелиев да се среща.
Като свършат „свижданията" в президентството, президентът хоп - връща гостуването. Отива в Народното събрание и си прави обръщението, което също му е в правомощията. Демек, поне е законно, нищо, че е безсъдържателно.
Но пък разговорът между майка и детенце, минаващи покрай гвардейците на бул. „Дондуков" в София и уведомено от родителката му, за да се кротне, че тук е Росен Плевнелиев, вече може да звучи така: „А какво работи чичко Росен?" - пита малкото. „Работи президент", отвръща му мама. „Ама не, кажи какво работи!" - настоява любопиткото. „Ми прави консултации - все пита едни други чичковци за важни неща", намира спасение майката. „Ааа, значи той е чичко Росен Питанката", заковава с детската си безотказна логика малчуганчето.
Точно така, питане му е майката от Росен Плевнелиев - Питанката. Та да не го питат него какво наистина е „изработил" за повече от три години.
И няма никакво значение какво пита, по какви теми са консултациите. Защото тъкмо преди седмица свършиха едни консултации, направи си обръщението Плевнелиев, а вече се задават други. Ама пак със същите питанки към парламентарните политическите партии. Тия дето минаха бяха по линия на „традиционния месец на политическите консултации" на „Дондуков" 2. Плевнелиев обаче основно си питаше за падналия на сърцето му референдум за изборното законодателство.
Новите консултации, предвиждани от президента, няма да са месец, а два - април и май. И пак ще пита и ще разпитва за референдума - за всенародно допитване задължително ли да е гласуването у нас, както и дали да е електронно и с мажоритарен елемент. И кога Народното събрание ще се произнесе по питанките му?
Консултации след консултации. Както се казва „кипи усилен труд - никому ненужен". Освен на самия Росен Плевнелиев, разбира се.
Анелия Иванчева, Vsekiden.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар