Зима

Зима
Пролет

15 септември 2015 г.

Николай Радулов: Да гледаме интересите на България при квотното разпределение на бежанците

"Само една трета от бежанците отговарят на условията за бежански статут"
 
"В крайна сметка ще се стигне до квотно разпределение на бежанците в Европа, въпросът е да извлечем някаква полза и да гледаме интересите на България."

Това каза пред телевизия Bulgaria On Air експертът по сигурността Николай Радулов по повод вчерашния Съвет по вътрешни работи в Брюксел.

Вътрешните министри на държавите от Европейския съюз (ЕС) окончателно одобриха вчера преместването на 40 хил. мигранти от Италия и Гърция през следващите две години.

Радулов заяви, че само една трета от мигрантите са семейства с деца, останалите 70% са млади мъже, които биха могли да се реализират например в Турция, където животът им не е застрашен.

Експертът каза още, че хилядите, пристигащи с лодки в Гърция, няма как да бъдат върнати. От тях обаче само една трета отговарят на условията за бежански статут, а останалите са се присламчили и сред тях има включително криминални престъпници и наркотрафиканти.

"Проблемът е, че тези хора пътуват без документи. По този начин се създава огромна маса хора, които подлежат на проверка. При съвместния път те научават подробности за живота в Сирия и така се представят за сирийци", допълни той.

"Друг въпрос е колко от задържаните каналджии и нелегално пребиваващи след това са пуснати. Ние сме една от най-корумпираните страни, очевидно е, че има сериозен проблем", допълни Радулов. 


Той даде за пример помощ от 138 млн. евро, отпуснати на България през 2011 г., заради очакваната бежанска вълна, като по думите му и до днес не е ясно къде са отишли тези пари. Установено било единствено, че в едно от местата за прием на бежанци е направен ремонт за 60 хил. евро.

Специалистът се застъпи за издигнатата ограда на границата с Турция и живата охрана. Освен това според него без жива сила оградата ще бъде окрадена и предадена за скрап. Това е модерно съоръжение – комбинира се със видеонаблюдение и постове, които бързо да реагират, обясни той.

Експертът коментира още, че преди години са съкратени над 1000 души от Гранична полиция. Сега по думите му е предвидено да бъдат назначени 200 души, но това ще отнеме 5 – 6 месеца.
 

„Разполагането на армейски части е подходящият начин да запълним тази дупка“, каза Радулов. Той се аргументира, че командированите полицаи от вътрешността на страната са предпоставка там пък да се засили вътрешната престъпност.

Радулов не се съгласи с коментарите в медиите за сриването на Шенгенската система. Той посочи, че в България са открити около 700 лица, регистрирани в шенгенската информационна система като нежелани за ЕС. Затова според него, ако влезем в Шенген, ще се увеличи контролът по ГКПП-тата.


Няма коментари:

Публикуване на коментар