Зима

Зима
Пролет

11 март 2016 г.

На бой отиват само другите

При една класическа война няма да има сила, която да накара българите да грабнат оръжие и да защитават страната си
 
За първи път от доста години експертите на Министерството на отбраната са на път да предложат документ, който да е адекватен на действителността. 

Колкото и националистически вопли да се надигат от страна на обществото, при криза, която изисква реално да се защитава отечеството, ще се види, че на улицата ще излязат само шепа хора. 

При една класическа война, каквато слава Богу не може да стане, няма да има сила, която да накара българите да грабнат оръжие и да защитават страната си. Всеки разчита, че друг ще се бие за него. Още по-малко може да си представим как 2 млн. българи зарязват работата си в чужбина и идват да се трепят за отечеството.

Българите ще ходят на война, за да бранят родината си, само на доброволен принцип. Този либерален подход е записан в проекта за промени в Закона за резерва на въоръжените сили. Текстовете са предоставени за обсъждане и мнения на депутатите, след което ще бъдат публикувани за обществено обсъждане и внесени за гласуване в Министерския съвет.

В новия законопроект има отделна глава „Подготовка на гражданите за защита на отечеството”. В общите положения обаче се въвежда текстът, че тя се извършва единствено на доброволен принцип. Това означава, че във военно положение хората, които нямат военна подготовка, няма да имат ангажимент към отбраната на страната.

Принципно този текст се бие отчасти с конституцията, където е записано, че „защитата на отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин. Подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон.”

Ако си представим, че днес стане война, на фронта биха отишли професионалните войници и зорлем 30-40 000 резервисти. Това са хора, ходили в казарма преди години и вкарани автоматично в резерва. На голяма част от тях военните са изгубили дирите. Не е ясно как ще бъдат издирени, кой ще им връчи повиквателните, къде ще са сборните пунктове и т.н

Оспорваната и критикувана точка за вписване на военен отчет на всички младежи от 18 до 32 години е останала в проектодокумента. Мотивите за това бяха, че е необходимо да се попълват въоръжените сили в мирно време. След отпадането на наборната служба възникна сериозен проблем с попълването на резерва. На фона на този проблем липсва мотивация, защо е сложен таван от 32-годишна възраст за влизане в резерва. Експерти твърдят, че много малко хора от този възрастов диапазон ще пожелаят доброволно да минат през обучение и да се водят на отчет.

Според новите поправки цивилните служители, които са назначени по трудово или служебно правоотношение в МО, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и БА, няма да имат право да служат в резерва. Аргументът е, че при военно положение или положение на война те няма да бъдат освобождавани от изпълнение на служебните им задължения и няма да им се прекратява договорът.

Удължава се и срокът за обучение на резервистите. През годината те вече ще могат да бъдат викани за 25 дни вместо за 15, както е сега. Предлага се и създаване на Единен учебен център за начална военна подготовка, в който да се обучават както резервисти, така и български граждани, желаещи да придобият военна подготовка на доброволен принцип.

Допълват се задълженията на всички български граждани, които са запасни с мобилизационно или без мобилизационно назначение, да уведомяват органите по военния отчет при напускане на страната за повече от 6 месеца, както и при ползване на отпуск поради бременност, раждане или осиновяване и отпуск за отглеждане на дете, както и след завръщането и след прекратяване на отпуска.

Създава се и законова възможност гражданите и студентите, които доброволно са се записали да преминат през курсовете по начална или специална военна подготовка, да имат право на практически занятия с използване на оръжие, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия.



Диян Моркин, "Труд"

Няма коментари:

Публикуване на коментар