Зима

Зима
Пролет

19 март 2016 г.

Защо Украйна се страхува от руско-американската сделка за Сирия?

В Киев прекрасно разбираха, че всеки компромис между западния свят и Русия ще бъде постигнат за сметка на Украйна...
 
Изтеглянето на руските войски от Сирия в хода на руско-американските преговори представлява заплаха за Петро Порошенко. 

Дори само поради това, че компромисът от страна на САЩ може да се окаже самият той, се казва в анализ по темата, публикуван от „Експерт Онлайн“ (Эксперт Online) в сряда (16 март).

Според изданието украинските власти се опитват да саботират започналия процес на нормализация между Русия и страните от Запада. 


„В Киев прекрасно разбираха, че всеки компромис между западния свят и Русия ще бъде постигнат за сметка на Украйна. Но напоследък темата стана още по-актуална. Особено ако се окаже, че изтеглянето на контингента на руските военно-космически сили от Сирия може да е в резултат от сделка с американците“, пише авторът Геворг Мирзаян.

Според него сделката е от типа „кирпич за яспис“, както гласи една древна китайска поговорка, тъй като Русия постигна всичките си цели в Сирия и няма какво да губи, докато за американците Сирия беше „ясписът“ – най-важният тест за лидерството им в съвременния свят и за възможностите им да управляват конфликти.

„И без помощта на Русия американците не издържаха този тест, като по този начин си създадоха нови проблеми в отношенията с крайно своенравните си съюзници в лицето на Саудитска Арабия и Турция“, пише Мирзаян.

„Ясписът“ за Русия е ситуацията в Украйна. Кремъл откровено се измори от врявата на украинския елит, от неговите провокации и нежеланието му да изпълни Минските споразумения, както и от разрушителните му действия, които унищожават и последните остатъци от украинската държавност.

Противно на твърденията на руските патриотари, Кремъл не желае краха на Украйна и окончателното й превръщане в несъстояла се държава, тъй като е повече от очевидно, че тъкмо Русия ще понесе финансовото бреме за съхраняването на пространство. Американците от своя страна гледат на Украйна като на „кирпич“ – бита карта, с чиято помощ САЩ постигнаха задачите си (развалиха руско-европейските отношения и наказаха Русия заради Крим), твърди авторът.
 

Според него не е изключено страните просто да разменят ненужното за нужното – Кремъл да изтегли войските си като помогне на САЩ да запазят някакво лице в Сирия срещу ангажимента американците да въведат елементарен порядък в украинския си двор и да принудят украинската власт да изпълни, макар и частично, минските споразумения. Вече се носят слухове, че на Киев е разпоредено в ултимативен порядък да приеме закон за изборите в ЛНР и ДНР, се казва в анализа.

Това, разбира се, не устройва киевската власт, но тя не разполага с никакви инструменти за провал на минските договорености. Киев може, разбира се, да се обърне към международната общност с молба да защити украинската демокрация от руско-американския сговор, макар че и на международната общност вече й писна от непрестанните украински скандали, отбелязва авторът. 


И припомня, че дори МВФ спря финансирането на Украйна, докато не бъде разрешена политическата криза в страната. Да се позиционира като преден пост на Запада Киев също не може, тъй като сериозните хора на Запад отдавна не вярват в това.

„В тази ситуация на Петро Порошенко му остава само един изход – да провали руско-американските договорености и да застави Москва и Западът отново да се разбягат по окопите“, пише Мирзаян. 


Според него класическият вариант за постигане на тази цел е възобновяването на бойните действия в Донбас, с което може би е свързана ескалацията на напрежението край Ясиноватая, предизвикана от украинските части. 

Проблемът е, че Киев, изглежда, не знае точното съдържание на руско-американското споразумение. И не е изключено в него на Путин да се дава известна свобода на действие, в случай, че Украйна нападне ЛНР и ДНР, отбелязва авторът.

Подобни опасения са основателни, тъй като наскоро във Върховната Рада бе внесен законопроект за прекратяване на дипломатическите отношения с Русия, напомня изданието. Текстът вероятно ще бъде одобрен, след като самите власти твърдят, че са във война с Путин.

Очаква се законът да бъде подписан и от Порошенко, тъй като с него ще се постигнат няколко цели, прогнозира авторът. Първо, Украйна ще може да се отметне от формалните преговори с Русия по Минските споразумения, както и от по-нататъшно сътрудничество. 


Второ, Петро Порошенко ще зарадва радикалните кръгове на гражданското общество (което е важно с оглед на очакваните предсрочни избори).

Въпросното гражданско общество ще му послужи като чудесно оправдание пред Белия дом, в случай че му бъде поставен въпросът „защо“. И трето, това може да провали руско-американското споразумение за Сирия. 


„Защото ако допуснем, че Украйна наистина е част от тази сделка и че американците са приели да изтъргуват Украйна срещу изтеглянето на руския контингент от Сирия, то как американците ще убедят Москва, че ожесточаването на украинските позиции не е инициирано от Белия дом? И че Белият дом не играе двойна игра в опит да се отметне от поетите ангажименти? Няма как“, заключава авторът./"Руски дневник"/Glasove.com 

Няма коментари:

Публикуване на коментар