Зима

Зима
Пролет

27 юни 2016 г.

Испания остава в патова ситуация

Повторните избори в Испания отново не успяха да изяснят политическото бъдеще на петата европейска икономика.

Основните партии като цяло получиха резултати, подобни на декемврийските избори, довели до продължила шест месеца безизходица и невъзможност да се състави коалиционно правителство.

Консервативната Народна партия, която отново е на първо място, сега се представи по-добре и получи повече депутати, отколкото през декември (тогава те бяха 123), но все пак недостатъчно за самостоятелно управление. Това значи, че ще са й необходими коалиционни партньори, ако иска да управлява. Досегашните й опити обаче в това отношение се провалиха.

Испанската социалистическа работническа партия е на второ място с 85 места, което е с пет места по-малко от преди шест месеца. Тя все пак запази влиянието си, изпреварвайки радикалния ляв съюз "Унидос подемос", който е на трето място със 71 депутати. Коалицията се надяваше да изпревари социалистите и да разчупи традиционния за Испания двупартиен модел, при който Народната партия и социалистическата дълги години се редуваха на власт.

Либералната и пробизнес ориентирана партия "Сиудаданос" остана на четвърто място с 32 места. Останалата част от вота се разпределя между по-малки партии.

През следващите седмици се очакват нови трудни преговори за формиране на управляваща коалиция. Иглесиас, водачът на "Унидос подемос", беше казал, че иска да се договори със социалистите, за да отстрани Рахой, но досега препъникамъкът бе становището на Иглесиас да се позволи на Каталуния да организира референдум за независимост. Социалистите бяха категорично против. "Сиудаданос" искат да преговарят и с Народната партия, и със социалистическата, но не и с "Унидос подемос".

Мариано Рахой - водачът на испанската Народна партия и премиер на Испания, заяви, че настоява да получи "правото да управлява", макар че на произведените вчера парламентарни избори не успя да получи абсолютно мнозинство в парламента.

При обработени 99,8 на сто от бюлетините партията на Рахой излиза на първо място със 137 места в 350-членната долна камара - далеч от 176-те места, които биха му дали възможност да управлява самостоятелно. Това значи, че ще трябва да намери коалиционни партньори, за да състави правителство.

Късно снощи в реч пред свои привърженици в Мадрид Рахой каза: "Спечелихме изборите и настояваме да получим правото да управляваме".

Лидерът на социалистите Педро Санчес, които са втори с 85 депутати, изтъкна, че неговата партия се е представила най-добре от силите в лявото пространство. Трета е коалицията "Унидос подемос" със 77 места, а четвърта - "Сиудаданос" с 32. Водачът на "Унидос подемос" Пабло Иглесиас призна, че формацията му е имала надежда да се представи по-добре на тези избори.

Преговорите за съставяне на управляваща коалиция може да продължат със седмици, отбелязва Ройтерс. Евентуален съюз между "Народната партия" и "Сиудаданос" ще осигури 169 депутати, тоест седем по-малко от необходимия минимум. Теоретично двете партии биха могли да привлекат шест места от регионални партии от Страната на баските и Канарските острови. За разлика от предишните избори лидерът на "Сиудаданос" Алберт Ривера не изключи възможността от съюз с Народната партия, макар че тя настояваше Рахой да не бъде начело на коалиция.

Преди гласуването Рахой предпочиташе широка коалиция със социалистите, която би имала 222 депутати и би била достатъчно стабилна. Но лидерът на социалистите няколко пъти е отхвърлял такъв вариант. Вчера обаче каза, че ще постави социалистическите депутати "в служба на общия интерес".

Ако Рахой не може да си осигури подкрепа от дясноцентристките партии или от социалистите, той може да се опита да състави правителство на малцинството с неговите 137 депутати и да разчита, че социалистите и "Сиудаданос" ще се въздържат при всяко гласуване на недоверие на правителството му. Теоретично възможно, но наистина малко вероятна коалиция между всички леви сили, които биха имали общо 156 места.

От 19 юли, когато ще заработи новият парламент, крал Фелипе Втори ще трябва да номинира кандидат за премиер, макар че традицията е да изчака партиите да се споразумеят кой да е кандидатът.

Мариано Рахой

Няма коментари:

Публикуване на коментар