Причината - единственото съществено качество, което се търси при назначение, е послушанието, като принципът се прилага и за топ постовете.
В бизнеса това е маргинален фактор - топ приоритетът е професионалният опит и умения, но за управляващите това е периферия.
Примерът от тази седмица е осигуряването на нов пост на Петко Николов. След престой от 13 години в Комисията за защита на конкуренцията, тихичко и без конкурс тази седмица беше назначен начело на Патентното ведомство. Един вид награда за кооперативността му, когато оглавяваше най-мощния регулатор в държавата.
За ерата Николов в КЗК е трудно да се каже нещо позитивно - той не разби нито един картел, комисията беше ползвана за бухалка срещу някои компании и за скоростно и безпроблемно разрешаване на сделки (например от компаниите около Делян Пеевски) и преразпределяне на обществени поръчки, разбирай средства.
През всичките години Николов се разбираше с управляващите, като това в най-голям период е валидно за ГЕРБ. Доказателство за преки връзки няма, само легендите разказват за инфарктно изчакване на позиция "отгоре" по някои ключови случаи.
Случаят с Николов не е прецедент. Дори за компрометирания ексшеф на БНБ Иван Искров за момент управляващите обмисляха тих пост в чужбина. Наскоро назначеният председател на КЗК също е от лоялните на ГЕРБ редици - послушанието е доказано в общината и надзора на приватизацията.
Готовността за изпълнение на команди е основен въпрос и при подбора на министри, кметове и т.н., разказват анкетирани. Затова не е чудно, че с този стил качеството на работа на държавната машина рязко пада.
Петко Николов
Capital.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар