Пролет

Пролет
Пролет

16 август 2016 г.

Главният архитект на Стара Загора си отива, но застрояването на "Бедечка" продължава

Премиерът Борисов, който иначе е много активен по подобни случаи, засега запазва мълчание

Главният архитект на Стара Загора подаде оставка часове след като стана известно, че съпругата му е проектант на жилища, планирани да се построят в парк "Бедечка", който граждани отчаяно се опитват да спасят от застрояване, докато общината разиграва театър, че иска, но не може да предотврати строежите.

Сдружение "Запазете Бедечка" съобщи, че Радосвета Кирчева, съпругата на главния архитект на Стара Загора Иван Кирчев, е проектирала нов жилищен комплекс, който в момента се строи в парка.

Арх. Кирчева не смята, че има конфликт на интереси.

"Темата не е актуална. Няма никакъв конфликт на интереси, защото разрешителните за строеж в частните терени са подписани не от съпруга ми, а от арх. Виктория Грозева (заместник на главния архитект – бел.ред.)", каза арх.Кирчева пред Mediapool. Тя не отрече, че е проектирала изграждането на комплекса "City Homes" в парка.

Община Стара Загора в момента проверява случая и ако се докаже, че това е вярно, ще поискам оставката на главния архитект, защото не е морално, каза кметът на града Живко Тодоров във вторник пред Mediapool.

Малко по-късно от пресцентъра на общината съобщиха, че арх. Иван Кирчев е подал оставка като главен архитект на Стара Загора. Решението е било взето на 16 август, след разговор и по настояване на кмета Живко Тодоров (ГЕРБ).

"Прави се всичко възможно парк "Бедечка" да бъде запазен. Общината търси законово решение на проблема заедно с адвоката на сдружението", каза още Тодоров пред Mediapool.

Гражданите, които се опитват да спасят парка от застрояване и дърветата от изсичане, негодуват от бавното решаване на проблема и продължаващото умишлено унищожаване на паспортизирани дървета в частни терени.

"Докато за междублокови пространства и скандална реституция в София вече има оставки, сходен, но много по-мащабен случай в Стара Загора остава неразрешен с години", се казва в позицията на групата "Запазете Бедечка", изпратена до медиите.

По-рано сдружението представи и алтернативен проект за превръщането на "Бедечка" в приключенски парк.

Случаят "Бедечка" е много по-скандален от градинката в "Младост"

Случаят "Бедечка" е аналогичен с този с градинка в "Младост". Но ако за София става въпрос за няколко стотин квадратни метра, то за Стара Загора това са 300 декара с над хиляда паспортизирани дървета от втория по-големина парк в града след Аязмото.

Паркът първо е реституиран като ниви, а след това със задружните усилия на БСП и ГЕРБ в местния общински съвет е отреден за нов жилищен квартал с офиси и магазини. Действието се развива в периода 2003 – 2011 г. по времето на кметовете Евгений Желев от БСП и Светлин Танчев от ГЕРБ.

Преди две години настоящият кмет Живко Тодоров се опита да промени плана за застрояване на "Бедечка", но беше бламиран от Общинския съвет, доминиран от ГЕРБ.

Това едва ли е случайно. Собственици на имоти в парка се оказаха бившият областен управител на Стара Загора и бивш председател на Общинския съвет в града Недялко Недялков от ГЕРБ, по чието време се взимат скандалните решения за застрояването на парка. Днес Недялков вече не е в редиците на ГЕРБ, но това не променя нищо.

Напротив, строителните разрешения продължават да се издават, констатират от "Запазете Бедечка".

Комплексът "City Homes" започва да се строи в края на март

Така в края на март т.г. започва строителството на комплекса "City Homes", проектиран недалеч от магазина на "Лидл". Компанията също има парцел в "Бедечка", който към момента не е застроен.

Изграждането на новия жилищен комплекс е разделено на два етапа. Плановете са да бъдат изградени 15 жилищни сгради в самостоятелни парцели. В тях ще има 136 апартамента, 3 обекта за стопанска дейност, 2 офиса, 15 гаража и 133 паркоместа.

Водещ проектант на първия етап на проекта "City Homes I" е арх. Радосвета Кирчева (съпругата на главния архитект – бел. ред.).

"Той се състои от осем отделни малки жилищни сгради. Техните оптимални размери се възприемат в пространството по-скоро като малки сгради в общ архитектурен ансамбъл. Сградите са функционални и са ситуирани в среда с богата зеленина, удобни комуникации и комфорт на обитаване. Осигурени са открити паркоместа на ниво терен за всеки апартамент. Има възможност за паркиране и на автомобили за гости. Височината на сградите е 4 етажа. Предвидени са вътрешни дворове, богато озеленени и благоустроени, с места за отдих", е посочено във Фейсбук страницата на проекта.

Водещ проектант на втория етап на проекта "City Hоmes II", състоящ се от седем отделни жилищни сгради, е арх. Велимир Георгиев.

Инвеститор на комплекса е дружеството "Шаула", което е собственост на Михаил Иванов Михайлов. Той е местен строителен предприемач. Собственик е и на строителните фирми "Стубел М" и "Акраб", сочи справка в Търговския регистър.

За всяка една от сградите се издава отделно разрешително за строеж. Последните издадени строителни разрешения са през месец май, въпреки обясненията на общината, че не разрешава нищо да се прави в парка и се търси решение срещу застрояването му, се казва в сигнала на гражданите.

Първите жилища се очаква да бъдат готови до края на годината, но въвеждането им в експлоатация (издаването на т.нар. Акт 16) ще е през юни 2017 г., обясниха от "Шаула". По-голямата част от тях вече са продадени на зелено. В 4-етажните блокове апартаментите също са пуснати за продажба. Например жилище от 70 кв.м се предлага за 33 000 евро, а от 100 кв.м – за 48 хил. евро.

Трудното намиране на решение и мълчанието на премиера Борисов

Запазването на парк "Бедечка" е поставено под въпрос. Собственици на частни терени започнаха унищожаване на паспортизирани дървета, които са ценни и за това са описани с цел да бъдат запазени. Общината наложи санкции и предаде случая на прокуратурата.

Кметът Живко Тодоров твърди, че се търси решение, но случаят е заварен. Точно такова заварено положение беше и с градинката в столичния кв."Младост"- отредена за застрояване още през 2008 г. по времето на кметуването на премиера Бойко Борисов.

"Целта е да запазим парка", каза Живко Тодоров. Той обясни, че не може да пристъпи закона, защото срещу обществения интерес има и частен и всяко едно решение трябва да бъде издържано законово. В противен случай община Стара Загора може да бъде осъдена.

Решението се търси заедно с адвоката на защитниците на парка, каза Живко Тодоров. Той твърди, че не отговаря на истината твърдението на фейсбук групата, че са отказвани документи на защитника.

Защитниците на парка питат - "Съзнателно ли се саботират възможностите за спасяване на "Бедечка"?" и се заканват за нови протести. Последният им беше на Орлов мост в София.
Засега премиерът Бойко Борисов, който иначе е много активен по подобни случаи – заканата за изсичането на дърветата в Силистра, градинката в "Младост" засега запазва мълчание за "Бедечка".

 Лили Границка, Mediapool.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар