Зима

Зима
Пролет

21 октомври 2016 г.

Визите за Канада падат само със СЕТА

Канадска министърка напуска Валония в сълзи, преговорите прекратени

"Ангажиментът на Канада за отпадане на визите за България и за Румъния от 1 декември 2017 г. ще бъде изпълнен, само ако търговското споразумение между ЕС и Канада (СЕТА) влезе в сила."


Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, след края на срещата на върха на ЕС в Брюксел днес.

"Очевидно либерализация на визовия режим за България и Румъния ще има само, ако имаме споразумение между ЕС и Канада", каза Юнкер. По-рано премиерът Бойко Борисов съобщи, че писмените потвърждения от Отава са ги убедили и с румънския президент Клаус Йоханис оттеглят резервите си за подписването на споразумението.

Това оставя белгийската провинция Валония единствената пречка за влизането на СЕТА в сила. Премиерът на 3,5-милионния регион Пол Маньет каза пред местния парламент снощи, че напредък в преговорите има, но той не е достатъчен Валония да подкрепи споразумението. Без нея Белгия не може да го подпише. Преговорите продължиха през цялата сутрин днес, съобщава Dnes.bg.

Три часа след края на срещата на върха министъра на външната търговия на Канада Кристия Фриланд, която долетя от Отава, за да преговаря с валонците, напусна сградата на правителството, заявявайки, че споразумение не е постигнато и преговорите са прекратени. Според пратеника на бегийската телевизия RTL във валонската столица Намюр Фриланд излязла насълзена. Тя заявила, че Европа не е готова да подпише с Канада. Белгийският икономически вестник "Еко" съобщи, че Фриланд се връща в Отава.

Засега не е ясно дали преговорите ще бъдат подновени и кога. Очаква се по-късно днес Маньет да има срещи в Европейската комисия и с федералното правителство на Белгия.

Юнкер обаче се показа по-голям оптимист. Според него "надявам се, че до 2-3 дни ще видим валонците да се съгласят, защото СЕТА е най-доброто споразумение, което някога сме постигали". Валонският парламент имал по-ясна картина, след като от Европейската комисия им изпратили допълнителни тълкувания по постигнатия текст.

"Изумен съм, че успяхме да постигнем споразумение с виетнамците при тяхното поведение, а когато става дума за Канада, хората се вълнуват за човешки права", каза Юнкер, визирайки декларацията на парламента в Намюр, която изразява загриженост, че СЕТА може да засегне човешките права на своите граждани.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск допусна, че поведението на властите във Валония не е технически проблем, а има политическо съдържание, което е свързано с вътрешната политика на Белгия. Тази сутрин белгийският премиер Шарл Мишел заяви, че според него "валонският парламент се е радикализирал" в последните часове от интензивните преговори, които се водят с Канада и с Европейската комисия, за уреждане на спорните моменти.

Валония изтъква различни пречки, сред които основните са свързани със защитата на местните фирми, цените на земеделската продукция, публичните услуги и арбитражния механизъм за уреждане на междуфирмени спорове.
 

Засега срещата на върха ЕС – Канада, насрочена за 27 октомври не е отменена, а посланиците от страните членки в Брюксел имат готовност да се съберат, за да обсъдят евентуални промени, договорени между Валония, Комисията и Канада.

ЕС реши засега да не налага санкции на Русия заради бомбардировките в Алепо. Европейските лидери обаче осъдиха "нападенията от страна на сирийския режим и неговите съюзници, по-специално Русия, върху цивилното население в Алепо" и призова да се прекратят жестокостите и да се осигури безпрепятствен хуманитарен достъп до всички части на Сирия.

Германският канцлер Ангела Меркел, която не скри, че е привърженик на налагане на санкции на Русия, каза, че е постигнат минимален консенсус между европейските членки и че всички опции остават отворени, включително санкциите.



Няма коментари:

Публикуване на коментар