В зависимост от размера на заплатата представителите на наемния труд са ощетени със суми от 20 до 118 лева на ден. Последното е за осигуряваните на максималния осигурителен праг.
Тези с най-високите заплати, погледнато през призмата на практиката и на логиката, е по-трудно да бъдат прецакани от шефовете си, защото сумата на дневната ставка като цяло е достатъчно мотивираща, за да заведе човек дело и да си търси парите. А и по-високият осигурителен праг означава в повечето случаи и по-висока квалификация и оттам, без да е задължително, по-висока обща и правна култура.
Напускате и не ви плащат неизплатената отпуска. Какво правите оттук нататък? Най-лесното е да пиете една студена вода и да се оплачете във Фейсбук. С една степен по-висока степен на съпротива е да седнете и да описвате в различни форуми и социални мрежи какъв гад е работодателят ви. Така хем може да му причините проблеми при набирането на работна ръка, особено ако наистина е непочтен и текучеството е голямо, хем да предпазите други наемници от подобни работодателски врътки.
Към свободата на словото в социалните мрежи обаче трябва да се подхожда внимателно. В репортерската ми практика познавам случай, в който работник разтръби наляво и надясно какъв изрод е доскорошният му работодател и сигурно е постигнал ефекта на генералната превенция. По принцип оня наистина си е гад и се ползва с недобро име в града, но работникът така се беше опиянил от силата на свободното слово, че беше преминал в графата обиди и квалификации и вместо да получи обезщетения, беше осъден да плаща за морален ущърб на "гада".
Ако човек е с по-благ характер, може да ходи през седмица или две и да си търси полагаемото, но ако изобщо го допуснат през портала на завода. Законодателят е дал на онеправданите правната гаранция, че ще си получат парите, и това е съдебният ред за достигане до правдата. В много от случаите обаче пред перспективата за дълги съдебни процеси, особено ако човек не е влизал в съда, или поради ниска правна култура излъганите не стигат до завеждане на дела. А и не само по тези причини - трябва да платят авансово на адвокат средства, които най-вероятно, след като са останали без работа, нямат.
Сложната в очите на работника процедура би могла да се опрости така, че страхът и вълненията от непознатата среща с Темида да не бъдат бонус в ръцете на непочтени работодатели. Достатъчно би било законодателят да обмисли и въведе процедура, при която за конкретния случай на признато и дължимо по закон обезщетение за неизползван отпуск работникът да има получи незабавно изпълнителен лист.
Ако пък практиката на завличане със заплатите е толкова голяма, може би трябва да се отиде на друг радикален вариант. Да има гаранционен фонд, в който работодателят да внася депозит за всеки назначен работник или служител и при непочтено спестяване от неизплатени отпуски сумата да му бъде удържана от този депозит, а ощетеният да си получи средствата от фонда. Едно малко предимство за работника.
Красимир Крумов, "Монитор"
Няма коментари:
Публикуване на коментар