Една пета от областните градове в България са без кино.
Жителите на големи центрове като Кърджали, Шумен, Разград, Пазарджик не са в крак с актуалните хитове, тъй като като няма къде да ги гледат.
Шуменци например ходят на кино във варненския мол. Същото е и с жителите на Пазарджик. Те пък бият път до Пловдив, за да се насладят на седмото изкуство.
Във Враца се чувстват късметлии. След 10-годишна пауза старото кино "Метропол" има нов живот. За да се случи това обаче, местните се вдигнали на бунт. А усетили липсата на кино, след като изгледали гостуващата прожекция "Живи легенди" на Ники Илиев, пише "Монитор".
В 100-хилядния Благоевград кино все пак има. От преди 20 г. киното се помещава в Дома на профсъюзите.
Старите кина – днес казина!
Днес повечето от тях са базари, бинго зали, банки, заведения. За някои от сградите, които са и паметници на културата, това се оказва и единственият шанс за оцеляване, но вече в друго измерение – на комерса. Онези, които не са обсебени от трескав алъш-вериш, са оставени безнадеждно да се рушат.
Тук-там просветват и положителни примери: Пловдив например ще реновира най-голямото си кино от времето на соца, но дали това щеше да се случи, ако Градът на тепетата не бе избран за европейска столица на културата? В София от съществувалите трийсетина киносалона днес съхранилите се в това си качество се броят на пръстите на едната ръка - "Одеон", "Влайкова", Дом на киното.
В старото кино "Левски" сега гостуват театрални спектакли под лъскавата шапка на Сити Марк Арт Център, а някогашните "Млада гвардия" и "Витоша" са книжарници. Елегантното навремето кино "Сердика" бе разрушено миналата година, за да отвори място за елитен хотел, "Изток" и "Култура" се превърнаха в магазини на големи хранителни вериги. Известните в миналото "Аура", "Иван Вазов", "Георги Димитров", "Македония", "Красно село" приютяват фолкклубове, казина, дрехи втора употреба или просто... руини. Емблематичното лятно кино "Мир" пък е платен паркинг. Останалото са мултиплекси
Всички стари кина в Бургас например вече са превърнати в казина. От 2012 година в сградата на Драматичен театър "Адриана Будевска" бе направено общинско кино, носещо същото име. То няма редовни прожекции и публика, а се провеждат фестивали като "София филм фест на брега", филмовият фестивал MENAR и др. В останалото време там се играят камерни театрални постановки.
Все пак има лъч светлина – ако има мол, то най-вероятно има и кино!

Една
пета от областните градове в България са без кино. Жителите на големи
центрове като Кърджали, Шумен, Разград, Пазарджик не са в крак с
актуалните хитове, тъй като като няма къде да ги гледат.
Шуменци например ходят на кино във варненския мол. Същото е и с
жителите на Пазарджик. Те пък бият път до Пловдив, за да се насладят на
седмото изкуство.
Във Враца се чувстват късметлии. След 10-годишна пауза старото кино
"Метропол" има нов живот. За да се случи това обаче, местните се
вдигнали на бунт. А усетили липсата на кино, след като изгледали
гостуващата прожекция "Живи легенди" на Ники Илиев, пише "Монитор".
В 100-хилядния Благоевград кино все пак има. От преди 20 г. киното се помещава в Дома на профсъюзите.
Старите кина – днес казина!
Днес повечето от тях са базари, бинго зали, банки, заведения. За
някои от сградите, които са и паметници на културата, това се оказва и
единственият шанс за оцеляване, но вече в друго измерение – на комерса.
Онези, които не са обсебени от трескав алъш-вериш, са оставени
безнадеждно да се рушат.
Тук-там просветват и положителни примери: Пловдив например ще
реновира най-голямото си кино от времето на соца, но дали това щеше да
се случи, ако Градът на тепетата не бе избран за европейска столица на
културата? В София от съществувалите трийсетина киносалона днес
съхранилите се в това си качество се броят на пръстите на едната ръка -
"Одеон", "Влайкова", Дом на киното.
В старото кино "Левски" сега гостуват театрални спектакли под
лъскавата шапка на Сити Марк Арт Център, а някогашните "Млада гвардия" и
"Витоша" са книжарници. Елегантното навремето кино "Сердика" бе
разрушено миналата година, за да отвори място за елитен хотел, "Изток" и
"Култура" се превърнаха в магазини на големи хранителни вериги.
Известните в миналото "Аура", "Иван Вазов", "Георги Димитров",
"Македония", "Красно село" приютяват фолкклубове, казина, дрехи втора
употреба или просто... руини. Емблематичното лятно кино "Мир" пък е
платен паркинг. Останалото са мултиплекси
Всички стари кина в Бургас например вече са превърнати в казина. От
2012 година в сградата на Драматичен театър "Адриана Будевска" бе
направено общинско кино, носещо същото име. То няма редовни прожекции и
публика, а се провеждат фестивали като "София филм фест на брега",
филмовият фестивал MENAR и др. В останалото време там се играят камерни
театрални постановки.
Все пак има лъч светлина – ако има мол, то най-вероятно има и кино!
Прочети още на:
http://www.dnes.bg/stranata/2017/03/04/sedmoto-izkustvo-v-mola-kinosalonite-ni-stanaha-kazina.333789
Няма коментари:
Публикуване на коментар