Зима

Зима
Пролет

5 април 2017 г.

ЕНП за ксенофобията и национализма – преди и сега

Някои ключови изявления на ЕНП, които свидетелстват за „двоен аршин“ в отношението към българските националисти
 
След пировата победа на ГЕРБ на парламентарните избори на 26 март 2017 г., представители на Европейската народна партия (ЕНП) побързаха да благословят противоестествения съюз между „Гражданите за европейско развитие на България“ и националистите от ВМРО, НФСБ и „Атака“.

Само преди 4 години, когато отново след предсрочни избори през 2013 г. БСП и ДПС излъчиха кабинета „Орешарски“, същите тези „европейски гласове“ демонизираха „златния пръст“ на „Атака“, който спасяваше мнозинството в критични ситуации, но формално не бе част от управлението.

При формирането на кабинета "Борисов 2" европейската десница имаше резерви и срещу участието на националистите от Патриотичния фронт в управленската коалиция. Поради тази причина хората на Красимир Каракачанов и Валери Симеонов останаха без министри в правителството, а само подкрепяха мнозинството в парламента.

Сега, при съставянето на кабинета „Борисов 3", тази националистическа компания, допълнена от „ксенофобската“ Атака не просто ще подкрепя ГЕРБ, а поставя съвсем конкретни условия за министерски кресла. Но това, изглежда, не притеснява европейските опекуни на Борисов от ЕНП.

„Гласове“ припомня някои ключови изявления на ЕНП, които свидетелстват за „двоен аршин“ в отношението към българските националисти:

23 май 2013 г., Жозеф Дол, председател на ЕНП

"Електоралната кампания в България приключи. Резултатите са налице. Днес може да бъде сформирано правителство. Търсейки мнозинство, българските социалисти не изключват и подкрепа - явна или скрита - на партия "Атака“, заяви лидерът на Европейската народна партия Жозеф Дол, цитиран от пресслужбата на Групата на ЕНП в ЕП.
 

Тогава Дол обвини ПЕС в „двойни стандарти“ и се обърна към председателя на групата на социалистите в ЕП Ханес Свобода с думите: “Aко се вярва на вашите декларации, вие сте готов да преглътнете това горчиво хапче. Ще бъдете ли заложник на г-н Станишев, председател на БСП и ПЕС? Защото това горчиво хапче се казва "Атака" - една националистическа и ксенофобска партия, която отхвърля европейския път на България, а лидерът й смята чуждите инвеститори и европейските посланици за колонизатори, които трябва да бъдат изгонени".
 

„Подкрепа, дори и скрита чрез процедурни хватки в парламента в София, не е ли начин да се компрометира подобно правителство, и то пред Европа?“, попита тогава Дол.

06 септември 2013г., резолюция на Политическата асамблея на ЕНП

Политическата асамблея на Европейската народна партия (ЕНП) прие на заседанието си в Европейския парламент в Брюксел резолюция по повод събитията в България.

ЕНП следи с голямо безпокойство политическите събития в България, които последваха предсрочните парламентарни избори от май тази година, се посочва в текста. Партията осъжда "безпрецедентно агресивната и манипулативна" предизборна кампания, в резултат на която бе сформирано коалиционно правителство от социалисти и либерали и чието одобрение и съществуване е възможно благодарение на парламентарното поведение и подкрепа на радикалната анти-европейска и ксенофобска партия "Атака", пише в резолюцията.

Европейската народна партия се обяви за нови избори в България и определи положението в страната като "деструктивна политическа безизходица".

14 септември 2013 г., Дорис Пак, председател на ЕНП-жени

„Когато едно правителство съществува единствено и благодарение на гласовете и политическото поведение на „Атака”, хората на улицата виждат това. България се управлява от правителство, което разчита при гласуването на бюджета или други закони, на гласовете на партия „Атака”, а това е една расистка и антиевропейска партия“, заяви председателят на ЕНП- жени и член на Централното бюро на ЕНП Дорис Пак по време на посещение в София.
 

Тя бе категорична, че ако правителството продължава да разчита на подкрепата на партия „Атака”, то трябва да си отиде. „Като германски европеец, изпитвам отчаяние от това, което виждам тук. Ние държим на демократичното развитие на България. На тази опасна политическа игра трябва да се сложи край”, обясни Пак и подчерта, че ГЕРБ никога не е разчитала на гласовете на „Атака” и никога не е била зависима от тях при приемането на важни закони.
 

30.10.2014 г., Жозеф Дол, председател на ЕНП
 

„Европейската народна партия иска дясноцентристко правителство между ГЕРБ и Реформаторския блок. Патриотичният фронт категорично е изключен от коалицията заради ксенофобските си изявления“, обяви в специално интервю за ТВ "Европа" председателят на ЕНП Жозеф Дол.
Запитан дали отношението му към Патриотичния фронт е лично мнение или позиция на ЕНП, Дол отвръща: „Това е позицията на Европейската народна партия, която се формира след декларациите от трибуната на парламента, които чух. Те бяха ксенофобски и провокативни. Не мога да работя с популисти, които правят подобни изявления, невъзможно е. Никога не съм работил с популисти в Европейския парламент. Казах още, пристигайки в България, че не може да се говори за коалиция с Патриотичния фронт, не е възможно“.

14 март 2017 г., Манфред Вебер, председател на групата на ЕНП в ЕП

Евроскептичните партии в страните от ЕС не бива да имат достъп до фондове на съюза, призова Манфред Вебер, ръководител на ЕНП в Европарламента. Групата е поискала от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер да предложи такива правила, че да се прекрати финансирането на евроскептични партии с еврофондове.
Ако това се реализира, партии като френският Национален фронт или британската Партия на независимостта (UKIP) ще се лишат от милиони евро за дейността си.      

Предложението предполага и спиране на щедрите европейски субсидии за евродепутати, излъчени от партии, които открито агитират срещу ЕС.

"Въпросът е дали Европа е толкова глупава, че финансира враговете си", каза Вебер пред репортери.
 

За да избегне критики за политическа цензура и за това как се дефинира що е евроскептична партия, Вебер казва, че силите, работещи срещу ЕС, не бива да бъдат обявявани извън закона. Но те би трябвало да приемат някои от фундаменталните принципи на съюза, ако искат да продължат да получават средствата. 

"Не е редно да се използват пари на данъкоплатците за онези, които искат да разрушат Европа."

Няма коментари:

Публикуване на коментар