Зима

Зима
Пролет

14 май 2017 г.

Как да удължим младостта на колата си

Някои елементарни действия могат да ви спестят големи неприятности

Да зареждаш само на проверени бензиностанции, да сменяш масло и други консумативи, както и да минаваш всяка година на технически преглед са задължителни правила, известни на всеки автомобилист. 


Има обаче и някои още по прости неща, които ще позволят на автомобила ви да бъде в добро състояние за по-дълъг период от време.

1. Не се притеснявайте да погледнете под колата

Оставили сте автомобила си на сух асфалт? След като се приближите до него, не се притеснявайте, че ще се нацапате и се наведете, за да погледнете под колата. Ако видите някакви петна на асфалта, които по-рано ги е нямало, това си е сериозен повод за притеснения. Изтеклата течност явно показва някакъв проблем. Той може и да е малък, но е хубаво да се провери веднага откъде е изтичането. С течение на времето това се случва при много коли, така че не чакайте да ви светне някоя от сигналните лампи на таблото.

2. Редовно миене


Пътищата България са мръсни в по-голямата си част. Това важи особено за сезоните, в които често вали. Така че, не чакайте половин година, преди да измиете колата си. И тук въпросът не е чисто естетически – същите тези пътища се обработват с химически елементи, които нанасят сериозна вреда на някои места по каросерията. Най-вече на тези, на които има малки дръскотини или вдлъбнатини. Факт е, че съвременните коли гният по-бавно, но с течението на времето това може да се разрастне.

От химическите елементи, изсипани на пътя, страда не само каросерията, но и гумените съединения и кабелите. Статистиката показва, че именно те създават най-много проблеми. Така че не пестете от миене, а след него задължително отстранявайте откритите нередности.

3. Проверете си светлините

Има шофьори, които виждат, че им е изгоряла някоя от светлините, но просто махват с ръка, казват си, че ще е сменят (някой ден) и тръгнат на път. Понякога това може да се окаже фатално не само за автомобила, но и за хората в него. Изгорелият заден габарит, например, не позволява да ви видят на пътя и има голяма опасност някой разсеян или сънен водач да се блъсне в колата ви.

Неизправният фар на свой ред може да също да ви струва скъпо, тъй като заради него няма да видите препятствие на пътя. Това в най-добрия случай ще ви струва ремонт на каросерията, а в най-лошия случай – големи неприятности. Така че, не е толкова сложно – стартирайте двигателя, включете светлините и обиколете автомобила, за да видите в какво състояние е. Задните стопове лесно се проверяват, ако зад колата ви има стена. Факт е,че съвременните системи отчитат подобни проблеми, но невинаги това се случва.

4. Почистете салона

Сегашните коли не могат да изкарат толкова много, колкото тези от преди 20-30 години. Просто производителите нямат сметка от подобно нещо и след като премине гаранцията, нещата почват да се влошават. Това важи и за вътрешността на автомобила. Така че, ако искате да продадете колата си на добра цена след време, дръжте чист салона, това не е сложно.

Вече се предлагат специални препарати, които вършат добра работа. Повечето автомивки разполагат с тях. Гумените уплътнители в салона трябва поне веднъж на 6 месеца да се намазват със силикон, за да запазят еластичността и да защитават по-добре от влага.

Вода в салона не трябва да има. Ако стелките ви се намокрят, изнесете ги извън колата, докато изсъхнат, а вие се опитайте да подсушите пода. В противен случай той започва да гние, а това ще засегне и разположените под него електрически кабели.

5. Следете налягането в гумите

За налягането в гумите мнозина се сещат единствено при тяхната сезонна смяна. Или когато някоя от тях се спука и трябва да бъде поставена резервната. А то трябва да се контролира поне веднъж седмично, тъй като влияе на много неща – на ресурса на гумите, на разхода на гориво, на управляемостта, на динамиката и на спирането.

По-новите автомобили разполагат с функция, която показва налягането и това значително улеснява техните шофьори. Останалите могат да го правят съвсем лесно – на всяка бензиностанция има компресор с манометър. Проверката отнема минута, но е важна.



Automedia.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар