Зима

Зима
Пролет

18 декември 2018 г.

Президентите на Сърбия и Косово влязоха в остър сблъсък пред ООН

Вучич и Тачи си размениха остри реплики заради историческото решение на парламента в Прищина да одобри създаването на косовска армия
 
Президентите на Сърбия и Косово в директен сблъсък в ООН.

Александър Вучич и Хашим Тачи си размениха остри реплики заради историческото решение на парламента в Прищина да одобри създаването на косовска армия.

Именно създаването на косовска армия стана повод за свикването на спешното заседание на Съвета за Сигурност на ООН по искане на Сърбия.

Белград е обезпокоен от намерението на съседна Прищина.

"ООН трябва да укроти и възпре Косово и в бъдеще да играе по-важна роля в диалога между двете страни. Така нареченото суверенно право на Прищина да изгражда собствена армия е много притеснително. Загрижен съм, дори малко уплашен за последствията, които ще има за региона създаването на косовска армия”, обяви Александър Вучич.

Според косовския президент Тачи обаче решението не само не бъде осъдено, а насърчено и ООН трябва да прояви по-голяма загриженост към Прищина.

"Ако Косово е допуснало грешка, тя е само, че изчакахме пет години със създаването на армия. Косовските войници ще бъдат войници на мира и армията на Косово ще допринася за стабилността в региона", обяви косовският държавен глава.

Думите на Тачи обаче очаквано не срещнаха доверие в Белград, Вучич за пореден път подчерта, че не не признава косовската конституция.  Белград продължава да смята населеното предимно с албанци Косово за своя територия, макар че регионът обяви независимост преди близо 11 години.

Етническите албанци се разбунтуваха срещу управлението на Белград през 1998 и 1999 г. и започналата война доведе до намесата на НАТО срещу Сърбия.

Оттогава в Косово има водени от НАТО миротворчески сили. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш също взе отношение по въпроса и обяви: "Реални са опасенията от плановете за подсилване на косовските сили за сигурност. Всякакво ограничаване на отговорностите на водената от НАТО мироопазваща мисия би противоречало на отнасящата се до нея резолюция на Съвета за сигурност”.

В подкрепа на косовската армия се обявиха САЩ, а Китай призова двете страни да се въздържат от всякакви изказвания, които подхранват напрежението.



Няма коментари:

Публикуване на коментар