Зима

Зима
Пролет

15 юни 2019 г.

Ерик Уайнър дава рецепта за оцеляването на журналистиката в съвременния свят

Той ни обнадеждава. Не напразно. Знае как да ни убеди. Не чете умни мисли, а ги създава...
 
Американският журналист и автор на бестселъри с пътеписи и анализи Ерик Уайнър представи в София рецептата си за оцеляването на журналистиката в съвременния свят.

Според него това можа да стане само ако журналистиката се позиционира в бизнеса на мъдростта. Уайнър бе специален гост на VI световен конгрес на информационните агенции, организиран от БТА.

„Аз всъщност мисля, че бъдещето на журналистиката е светло, но различно“, споделя американският журналист и автор на бестселъри с пътеписи и анализи Ерик Уайнър.

Той ни обнадеждава. Не напразно. Знае как да ни убеди. Уайнър не е обикновен лектор. Не чете умни мисли, а ги създава. Контактува с публиката, изненадва я. Обяснява ролята на журналистите. Казва им, че те са в бизнеса на мъдростта.

Според Ерик Уайнър хората трябва да осмислят информацията и там  е ролята на журналистиката. Не само да предава информацията, а да помага на хората да я проумеят, защото те са претоварени.

По-важното е да си прав, отколкото да си първи - казва ни Ерик Уйнър и съветва да позабавим темпото и да подхождаме с повече мисъл. Той допълва: "Не правете интервютата си по имейла. Да, по-удобно е, но нещо се губи, когато контактът не е лице в лице. И всъщност трябва да мислите като философи. Повече журналисти трябва да бъдат какъвто е бил Сократ - да задават много дразнещи въпроси и да задават предположения."

Писател, журналист, пътешественик - за Уайнър думата ,,щастие" има обяснение. „Щастието не е солово изпълнение, а по-скоро симфония“, допълва той.


Няма коментари:

Публикуване на коментар