Зима

Зима
Пролет

26 ноември 2019 г.

Румен Радев подписа указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор

"България ще просперира, когато започнем да спазваме законите и заради това няма да допусна точно президентът да наруши Конституцията."
 
Президентът Румен Радев подписа указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор, след като ВСС го избра отново за наследник на Сотир Цацаров.

Радев отсече, че няма как да се вслуша в призивите на противниците на Гешев и да наруши Конституцията.

Той припомни, че в началото на месеца върна предложението на ВСС за Гешев с мотива, че начинът на провеждане на този избор трябва да създава доверие в обществото, а не да поражда съмнения.

Според Радев повторното гласуване във ВСС не успя да ги разсее.

В основния ни закон обаче е записано, че президентът не може да откаже назначаването или освобождаването на главен прокурор при повторно направен избор от ВСС.

"Върховенството на закона е фундаментът на демокрацията, България ще просперира, когато започнем да спазваме законите и заради това няма да допусна точно президентът да наруши Конституцията", посочи Румен Радев.

Той обясни, че по време на срещата си с Гешев днес ясно е изразил пред новия главен прокурор очакванията си за справедливост, в основната на която е независимата и ефективна прокуратура, отнасяща се еднакво към всички нарушили закона без значение на социалното им положение, политическата им принадлежност или участието им във властта.

Радев е уверен, че българите очакват развръзка за корупцията по високите етажи на властта и като пример за това посочи скандала "Апартамейнтгейт", БАБХ, безобразното качество на ремонти и инфраструктурни проекти, грабежа на КТБ.

"Изясняването на всички виновни лица и възмездието са истинският тест за новия главен прокурор, не селективно посочване, а всички виновни и от това зависи дали главният прокурор ще сбъдне очакванията на българите за законност и справедливост", коментира той, цитиран от Dnes.bg.

Според Радев в българския конституционен модел отчетността на главния прокурор приключва с неговото избиране и заради това обществото ни е особено чувствително по този въпроси.
 

"Въпросът обаче е в цялостния модел на българската прокуратура, в нейното устройство и функции, в мястото й в съдебната система и връзките с други институции, а това е трудна тема, непокътната от 30 години и особено актуална днес", смята Радев.

"Затова започвам широк обществен дебат за промени в Конституцията и ще поканя академичната общност, парламентарно представените партии, институции, професионални сдружения и граждански организации", съобщи държавният глава.

Според него от ефективността на реформите в съдебната система зависи дали ще постигнем справедливост, пречупване на корупцията, качествено държавно управление и просперираща обществена среда.

"Неведнъж съм заявявал, че бъдещето ни като нация зависи от нашата зрялост и общи усилия. България ще стане нормална европейска държава, когато обществото осъзнае своята сила и отговорност, когато се засили гражданското участие и контрол върху управлението и институциите", обобщи президентът.



Няма коментари:

Публикуване на коментар