Пролет

Пролет
Пролет

2 февруари 2020 г.

Да усвоим едни пари, пък после ще видим

Какво ще стане по-нататък с тези млади хора, когато програмата приключи, не ни интересува. Да се оправят!...

Нека да разгледаме една от инициативите, лансирани тези дни от властта. 

Държавата дава по 1200 лева на българи в чужбина, за да се върнат в България, гласяха повечето медийни заглавия. 

"България има нужда от висококвалифицирани кадри и затова целта ни с бизнеса е да осигурим помощ за младите хора, завършващи престижни университети, да се върнат тук", обясни заместник-социалният министър Зорница Русинова. От думите й става ясно още, че тези пари ще се дават като помощ за наем или да се осигури детегледачка.

Тук веднага възникват множество въпроси, които породиха остри спорове в социалните мрежи. Защо става дума само за българи, които вече са в чужбина? Защо не се подпомагат студентите и младите семейства у нас, така че да не заминават да търсят щастието си зад граница? Трябва ли да избягат, да поработят 6 месеца в чужбина и да се върнат, за да бъдат подпомагани? Защо не се осигуряват детегледачки за децата у нас, за които няма места в детските градини?

"С до 1200 лева могат да бъдат привлечени да се върнат само неуспели в чужбина българи", пишат в социалните мрежи. "Защо хората, които не са си пробвали късмета в чужбина, да бъдат подлагани на такова неравенство?", "Защо за всички да няма детегледачки и по-достойни заплати?"

Все въпроси, на които обаче социалното министерство не отговаря.

От обясненията на заместник-министър Русинова става ясно, че въпросната помощ и екстри са временни, докато младите хора, завърнали се от чужбина, си стъпят на краката. „За няколко месеца можем да предложим подкрепа за наема, като ще бъде съобразено това с  отдаваните жилища в съответния град. В Пазарджик например има австрийски инвеститор, който предлага заплати около 900 лева и в този случай единствено може да дадем допълнение към трудовото възнаграждение половин минимална работна заплата“, разясни тя. И уточни: „За детегледачка ще се плаща 4 месеца, докато семейството се установи в България и запише детето си на детска градина или на ясла“. Ами, ако няма места в забавачката? Да си заминават обратно ли?

Русинова обясни още: „Още през миналата година проведохме проучване сред тези млади хора, които учат в чужбина. Над 60% от тях имат желание да се върнат в България. Няма работодател у нас, който да няма нужда от висококвалифицирани кадри. Дори и в момента около 10 000 са обявените работни места в цялата страна в бюрата по труда, като най-вече се търсят хора, които могат да работят в областта на услугите, икономисти, инженери“. Търсят, търсят, ама дават 900 лв. заплата. Това е нещо като с трици маймуни да ловиш.

Заместник-министърката старателно отбягва отговорите на въпросите защо не се увеличат детските надбавки (35 лева за първо дете) у нас, така че майките да си стоят тук и да не заминават.

По темата се включи и вицепрезидентът Илияна Йотова, която много интензивно работи с българските общности в чужбина. Според нея тези финансови стимули не са достатъчни, има още много неща, за които държавата трябва да се погрижи. И тя попита къде ще работят тези хора, с какви договори, как ще бъдат осигурени детска градина, жилище. "Хората навън, с които аз контактувам, вече са над 150 български общности и дружества зад граница от 33 държави казват "дайте ми реалната картина как ще изглежда България, какви приоритети ще заложите, какво ще развивате, за да знаем дали нашето образование отговоря на това, което България ще прави в следващите години и всеки да си потърси кариерата тук. Така че това е един много по-комплексен въпрос", смята Йотова.

"Искам да видя целия комплект, защото малко ме смущава фактът, че всичко това е заложено в европейска програма. Всяка една европейска програма има начало и край. Всяка една европейска програма има един определен пакет от мерки и гарантирано финансиране, след което сме били свидетели, че като приключи този проект, приключва и инициативата, а определено тези, които искаме да върнем от чужбина едва ли ще се задоволят с тези хиляда и двеста лева. За тях е важна перспективата пред страната, а не някаква конкретна програма", каза вицепрезидентът.

Ето, значи, къде било заровено кучето! Просто пак трябва да се усвоят едни пари по европейска програма. И толкова! Какво ще стане по-нататък с тези млади хора, когато програмата приключи, не ни интересува. Да се оправят! Ще се получи като със санирането, което беше по програма за енергийна ефективност. Похарчихме едни милиарди, нахранихме наши фирми, тук-таме топлоизолацията падна... Някой да е чул скоро да се говори за саниране и енергийна ефективност? Не. Просто програмата приключи.

Та така ще бъде и по програмата за подпомагане на желаещи да се завърнат в България младежи, завършили престижни чужди университети. Важното ще е, че парите са усвоени и сме се отчели пред европейските си партньори. Може и потупване по рамото да получим.


Елизабет Дафинова, Banker.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар