Пролет

Пролет
Пролет

22 март 2020 г.

Румен Радев наложи вето на Закона за извънредното положение

В един момент гладът ще надделее над страха и последствията рискуват да са катастрофални.”

"Налагам вето върху част от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение."

Това каза президентът Румен Радев в специално изявление пред журналисти.

"Кризата изисква обединяване на усилията на институциите и обществото. Кредитът на доверие, който управляващите получиха, трябва да се използва рационално, а не да е прелюдие към безконтролно упражняване на власт. Липсата на кадри и дефицити в организацията се компенсират с крайно рестриктивни мерки, които засилват напрежението и самата криза", каза държавният глава.

Според него възможностите на нашия бюджет са по-скромни в сравнение с европейските, но нуждите на българите са по-големи.

„В момента в България и по света протичат две кризи – здравна, породена от коронавируса и икономическа, породена от мерките за борбата срещу заразата. Всички засегнати страни приемат пакети за най-бедните, за изпадналите в затруднение и безработица. А нуждите на българите са още по-неотложни заради ниските доходи. В един момент гладът ще надделее над страха и последствията рискуват да са катастрофални”, коментира още Радев.
 
"Спекулата с най-необходимото - дезинфектанти и предпазни средства, руши доверието в обществото. Срещу спекулата трябва да има безпощадни мерки, но така предложеният модел на практика прави невъзможен вноса на лекарства и продукти. Споделям убеждението, че в момент на тежки изпитания са длъжни да помагат на обществото. Но когато им се вменяват функции за употреба на сила, трябва да се търси максимален консенсус, за да се избегне риска от злоупотреба", каза още Радев и обърна внимание, че някак си е игнорирана ролята на върховния главнокомандващ.

"Никоя битка не е спечелена със страх. Тоталната блокада поражда повече проблеми отколкото решава", каза Радев.

По-рано днес бизнесът поиска президентът да наложи вето на закона за извънредното положение, приет в петък. Причините - според Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) фиксирането на цени на средни стойности за последните три месеца преди въвеждането на извънредно положение ще има тежки последици за българската икономика. Според работодателите държавата се връща към централизирана икономика и може да се стигне до дефицити на стоки и услуги, хаос, корупция и фалити.



Няма коментари:

Публикуване на коментар