Зима

Зима
Пролет

12 декември 2020 г.

Великият ре-старт!

Парите трябва да се насочат към образование, иновации и конкурентоспособност! 

 

През лятото на 2020 г. ни беше представена идеята за по-добро и по-светло бъдеще! 

Всички знаем, но аз ще продължа да повтарям, че:

1. България е най-бедната страна в ЕС!

2. България е страната с най-ниски доходи в ЕС!

3. България е страната с най-висока смъртност в ЕС!

4. България е страната с най-къса продължителност на живот, в целия  ЕС: средно 75 год., при средна продължителност от 81 год. за ЕС 28!

5. България се оказа, че е страната с най-ниски резултати от  проведени тестове за функционална грамотност сред учениците на целия ЕС! 

Всички сме съгласни, че така не може да продължаваме!

Какво ни предложи планът за ре-старт?

Как ще се измерят резултатите от това предложение?

Кой трябва да осъществи тези промени, този ре-старт?

Дали това, което ни представиха, не бе писмо от типа: „Скъпи Дядо Мраз (пардон Дядо Коледа), бях много… и искам още…!“

По отношение на икономическото възстановяване и наваксване на  изоставането не бе представено нищо, абсолютно нищо! 

Включително,  интерактивното 40 минутно обръщение на един сърдит чичко, което трябваше  да е представяне на план за възстановяване!

Всичко предложено изглежда като една добре подредена схема за  „усвояване“ на едни пари!

Да, целта на фискалните стимули /парите, които държавата ще вкара в  икономиката/ е да предостави средства в ръцете хората, които средства те да харчат и така колелата на всички икономически сектори да се  завъртят. Това на теория ще доведе до по-ниска безработица, по-високи доходи и  оттам до по-добро качество на живот.

Но така ли се случва у нас?

Парите, доколкото ги има, които държавата отпуска, стимулират ли  икономиката на България?

Краткият отговор е НЕ!

Безработицата се увеличава за периода март-ноември 2020г. със 140 хил.  души, които трайно са загубили работата си! Заплатите в частния бизнес не се увеличават!

А би трябвало увеличените държавни разходи да постигнат точно обратния  ефект!

Да, с инфраструктурни проекти може да се ускори икономическото  възстановяване, но когато са дадени над 4,5 млрд. лева на една държавно  дружество (Автомагистрали) и то ги разпределя без ясни критерии и меко  казано непрозрачно, резултатът е ясен! А той е за едни хора има последни модели скъпи автомобили и нови къщи, а за други остава да се  редят на опашки пред бюрата по труда и да се надяват на социални помощи.   

Но когато хората са без работа и не печелят пари, те не допринасят за  икономическия растеж. Това трябва да се разбере от икономическия и  финансовия министър.

Ние всички искаме по-добри пътища, по-чист въздух, по-добра  природа.  

Дори и най-големите противници на държавните разходи ще се съгласят,  че е по-добре да получиш нещо срещу тези пари отколкото нищо.

Затова трябваше да ни се представи конкретен план, с решение на конкретни проблеми и предложение за конкретни проекти, които държавата да финансира. Само чрез прозрачност може да се получи одобрение на по-голяма част от обществото. Само така може ние всички да знаем какво ще  получим срещу нашите пари!

Парите трябва да се насочат към образование, иновации и конкурентоспособност! Само за пример! Преди 2-3 дни бе пусната на пазара нова компютърна игра от полска компания, разработчик на компютърни игри. И ако за много от вас това изглежда несъществено, то помислете върху следното число. Тази  компютърна игра ще донесе на разработчиците не по-малко от 1 млрд.  евро! Това е само една компютърна игра…

Инвестициите в образование водят до създаване на високо образовани хора, оттам до разработване на продукти с висока добавена стойност, оттам до  по-високи заплати, оттам до – високо качество на живот!

В заключение, през 2021 година ще има избори и следващите, които ще  управляват държавните финанси и икономика ще разполагат със сума не по-малка от 250-300 млрд. лева. Тази сума държавните пари, насочена към приоритетните сектори за  икономиката като иновации в здравеопазване и образование, наука и култура ще доведе до  значими положителни икономически промени в живота в България!


 Пламен Данаилов

Няма коментари:

Публикуване на коментар