Зима

Зима
Пролет

21 януари 2022 г.

Надежда Йорданова: КПКОНПИ е бухалка за неудобните и изтривалка за удобните

Към днешна дата няма ефективен механизъм, по който да се търси отговорност от главния прокурор. 

 

„Не съм водила разговори за конкретни личности за председатели на двете комисии, на които предстои да се раздели КПКОНПИ. 

По-важно е с какви правомощия и как точно ще действат тези органи. Настоящата антикорупционна комисия продължава да служи като бухалка за неудобните и изтривалка за удобните. Тази комисия трябва да бъде със засилени правомощия, включително използването на специални разузнавателни средства, които да могат да се ползват в съда.” 

Това заяви по Нова телевизия министърът на правосъдието Надежда Йорданова.

„Главният прокурор трябва да носи своята отговорност”, каза още тя. И допълни, че на 8 февруари ще излезе решението на Конституционния съд за това дали правосъдният министър има право да иска предсрочното освобождаване на обвинител №1. Пленумът на ВСС пък ще реши дали събраните материали по този казус ще са безспорни и достатъчни за освобождаването на Иван Гешев.

Към днешна дата няма ефективен механизъм, по който да се търси отговорност от главния прокурор – предсрочното му освобождаване или наказателна отговорност. Проблемът не е само в личността, но и в самата институция. Има различни опции за контрол върху държавното обвинение. Едната е МВР да може само да образува досъдебни производства, които впоследствие Прокуратурата ще може да отхвърли, ако прецени, че не са законосъобразни. Другата идея е в случаите, когато Прокуратурата откаже да образува производство, отказът да може да бъде обжалван пред съда”, смята правосъдният министър.

„В момента от Прокуратурата се замитат определени случаи”, заяви Йорданова и попита какво става с "кюлчетата и банкнотите".  

"Година и половина по-късно – как работят? Има ли експертиза за автентичността на записите? Измислят всякакви оправдания, за да не кажат, че Прокуратурата отказва да прави разследване по този случай", коментира министърът.

По отношение на проблема с домашното насилие у нас Йорданова уточни, че жертвите са както жени, така деца и мъже. За 2021 г. били издадени 3244 заповеди за закрила. Предвижда се разширяване на кръга забрани, които да се налагат след издаването на такава заповед – включително контакт по телефон и интернет.


Няма коментари:

Публикуване на коментар