Зима

Зима
Пролет

21 януари 2022 г.

Искрен Иванов: В Европа се води война между Русия и САЩ

Според Иванов конфликтът се намира в третия стадий, в който „руската дипломация отново успява да се промъкне в региона“ със стратегия, напомняща китайските стратегии 

 

"В момента между САЩ и Русия се води война в Европа и ако някой очаква тази война да се води, както преди 70 години, това няма да се случи. Буквално месеци преди този сблъсък ядрените сили се събраха и подписаха ясни гаранции, че ядрена война няма да има."

Това каза пред БНР Искрен Иванов, политолог и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той анализира ситуацията преди срещата Лавров - Блинкен в Женева.

"Нито една от страните няма желание или интерес да отстъпи в този спор", смята Иванов, който прогнозира „просто една размяна на любезности“ и допусна, че евентуално могат да бъдат постигнати устни гаранции или договорки, но срещата по думите му няма да допринесе за диалога.

Преподавателят не вижда как на тази среща би се променил речитативът, който слушаме от месеци насам.

„Този конфликт прерасна в нещо много повече. Ако Русия излезе победител от този конфликт (дори да не е война в конвенционалния смисъл на думата), тя ще успее да фрагментира НАТО на две зони. Първата зона – това са страните от Западна Европа, които ще останат твърдо в американската сфера на влияние, а пък страните от Централна и Източна Европа ще бъдат де юре членки на НАТО, но ще се превърнат в суверенен буфер между руската и американската сфери на влияние“, поясни Искрен Иванов.

„Ако САЩ спечелят този конфликт с Русия, то тогава те ще получат контрол върху Украйна, а както пише Збигнев Бжежински в книгата си „Голямата шахматна дъска“: който контролира Украйна, получава пряк достъп до природните и икономически ресурси на Русия. Това ще ограничи, даже елиминира всякакви перспективи на Руската федерация да се върне обратно към времената на Съветския съюз или да се изживява като велика сила на международната сцена.“

Според Иванов превесът на този етап е на страната на САЩ и НАТО, а Западът разполага с повече икономически инструменти, с които може да притисне Русия.

Американската дипломация държи важни козове – граничните на Украйна страни са членки на НАТО. Слабост в тази схема обаче са прибалтийските страни, които са „сравнително отдалечени от зоната на защита на алианса“.

„Руската дипломация има един голям коз – тя познава много добре региона, какви са реалностите тук. Нека не подценяваме предимствата на руските военни стратегии.

Руското въоръжение е на високо технологично ниво, благодарение на сътрудничеството с Китай
, отбеляза още преподавателят.

Според Искрен Иванов конфликтът се намира в неговия трети стадий, в който „руската дипломация отново успява да се промъкне в региона“ със стратегия, която много напомня китайските стратегии.

„Ако има интервенция, Русия по-скоро успешно ще присъедини част от сегашната независима Украйна. Кремъл вече е напълно наясно за това, че няма как напълно да овладее цяла Украйна.“

„Добрата новина за нас е, че дори да стане война в Украйна, Украйна не попада по чл. 5 за колективната отбрана. Тоест ако от нас се изисква военна помощ за Украйна, всяка страна членка сама ще трябва да прецени дали да изпрати такава“, подчерта Иванов. 

Според него закъсняваме с националния консенсус за рационално решение по този въпрос. 


 

Няма коментари:

Публикуване на коментар