Есен

Есен
Есен

24 март 2022 г.

Емир Кустурица: Сегашната война не дойде от нищото. Тя е продължение на това, което е посято много по-рано

„През 1999 г. НАТО не слезе на земята да води война, а удряше само от въздуха, защото знаеше как се бие сръбският народ.“
 

"Сегашният конфликт около Украйна по същество е продължение на бомбардировките на НАТО над Югославия през 1999 г.", заяви известният сръбски режисьор Емир Кустурица пред RT, като отбеляза приемствеността на русофобията и пренебрегването на международното право от страна на Запада.

На 24 март 1999 г. НАТО започва въздушна война срещу тогавашната Съюзна република Югославия. Бомбардировките продължават 78 дни и приключват с договорено примирие, което позволява на мироопазващите сили на ООН да влязат в бунтовническата провинция Косово.

Тъй като Русия е слаба и управлявана от „западна олигархия“, подкрепяна от президента Борис Елцин, Сърбия е „абсолютно сама“ в борбата за своята свобода, граници и оцеляване, казва Кустурица пред RT от дома си в Мекавник.

Тогава „международното право беше променено на това, което аз наричам “хуманитарно право“, казва режисьорът, визирайки официалния аргумент на НАТО, че се опитва да спре хуманитарна катастрофа в Косово, и последвалата доктрина за „отговорност за защита“, създадена, за да оправдае войната.

„Сегашната война не дойде от нищото. Тя е продължение на това, което е посято много по-рано“, каза режисьорът, визирайки настоящия конфликт около Украйна. Кустурица вижда продължение на русофобията на Запада, който отхвърли предложението на Русия за партньорство след края на Студената война.

"НАТО твърдеше, че бомбардировките са донесли мир, но единственото, което постигнаха, беше цветна революция през октомври 2000 г.", казва Кустурица. Президентът на Югославия Слободан Милошевич беше свален, което се превърна в модел за две подобни въстания в Украйна – първо през 2004 г., а след това и през 2014 г.

"Сърбите не са привърженици на войната, те просто помнят 1999 г. и разбират причините за сегашния конфликт в Украйна", каза Кустурица пред RT.

„В един еднополюсен свят никой не плаща цената за движенията си“, посочи той. „Сега сме изправени пред деконструкция на властта по целия свят и в крайна сметка мисля, че е важно с какви оръжия разполагате.“

Според Кустурица през 1999 г. Сърбия не е разполагала с най-модерните оръжия – Елцин е блокирал доставките на системи за противовъздушна отбрана, които биха имали по-голямо значение. Въпреки това сърбите успяват да свалят американски бомбардировач „Стелт“. Те си спомнят за „хуманитарните“ бомби на НАТО и до днес, добави той.

„Тогава НАТО не слезе на земята да води война, а удряше само от въздуха, защото знаеше как се бие сръбският народ“, отбелязва Кустурица.

Югославия се разпада през 2006 г., когато Черна гора обявява независимост. Подкрепяното от НАТО временно правителство на етническите албанци в Косово направи това през 2008 г., но без да бъде признато от Белград. 

Сега Сърбия е „остров“ в море от държави от НАТО от почти всички страни. Въпреки това тя все още е място, където не всички медии са под контрола на Запада и където все още е възможно да се издига глас срещу несправедливостта и цензурата, каза Кустурица.

Той осъди това, което нарече „почти невероятно сатанинска версия на културата на отмяната“, която сега забранява руските диригенти, композитори и писатели, само дето не се стига до изгаряне на книги на градските площади, както са правили нацистите.

Руските автори, които обичаме, Чехов, Пушкин, Достоевски, Толстой са неотделими от това, което наричаме европейска култура“. Кустурица заяви, че сега Западът се опитва да ги откъсне, но светът „в крайна сметка ще види как тези парчета се събират отново“.


 

Няма коментари:

Публикуване на коментар