"Когато постоянно ти се натрапват едни и същи лица, едни и същи идеи, едни и същи листи – това спира избирателя."
"Парламентът е поставен в специфична конкуренция – от една страна на президентската институция, от друга страна – на местната власт, а ние сме парламентарна република."
Това мнение изрази в интервю за БНР политологът проф. Тодор Галунов, преподавател във Великотърновския университет и автор на книги за избирателните системи и парламентарните избори в България.
Според него е налице несигурност на партиите, както и неувереност на гражданите спрямо тези партии.
"Този политически модел, тези политици се въртят постоянно и българският политически живот изостава откъм иновация – приемственост. Когато постоянно ти се натрапват едни и същи лица, едни и същи идеи, едни и същи листи – това спира избирателя.
Партиите трябва сериозно да се замислят за своите послания, защото 40:60% (гласуващи спрямо негласуващи – бел. ред.) е почти червен картон от избирателите", подчерта Тодор Галунов.
Според него емоцията вече надделява, "щом 60% отказват разговор дали да гласуват".
"Ако не се получи кабинет и заминем на още едни избори, тази тенденция ще се задълбочи до степен хората да не вярват в парламентарната демокрация като най-добрата форма на политическо представителство. Изборите имат за цел да излъчат пъстър парламент. Този плюс на демокрацията в момента в България се е превърнал в минус. Едва ли не има мечта изборите да дадат резултат, при който една партия доминира."
"Счупвайки рекорда по избори, политиците трябва да си направят изводите. Умората е взаимна – и при избирателите, и при политиците", смята проф. Галунов.
Запитан дали партиите отиват на тези избори с идеята да не правят сега правителство, за да се пазят до местния вот през есента, той изтъкна, че "по-скоро се върви към пазене, което ще бъде държавническа грешка".
"Предварително евентуалният бъдещ кабинет се натоварва с очаквания да оправи всички проблеми на държавата. Твърде е възможно да има фотофиниш", прогнозира политологът.
По думите му това няма да помогне много за съставянето на кабинет.
Няма коментари:
Публикуване на коментар