Пролет

Пролет
Пролет

21 май 2024 г.

Хайде да мислим МааСТРИКТНО

Защо пък ние да сме по-мили на онези 20 от 27-те в ЕС, които използват еврото? 

 

Предизборната агитация у нас винаги е бягала от реалните проблеми на българите. Ама пусто, нали все пак трябва да блеснеш с някоя тема. 

Най-добре е тя да няма нищо общо с истината и реалността, а и да всява страх. Така може да се самопосееш в електоралното поле като спасител.

Това е тактиката на приказните герои, които обещават, че, ако ги изберем, ще опазят нашето село от Ламята – Евровица.

Но да оставим настрана лъжливите спасители от мнимите опасности. Да се вгледаме в оптимистите, които сеят нечакани надежди.

Напоследък се шири една вълна от бляскави очаквания. Ние от 10 години сме били готови както за Шенген, така и за еврозоната. За единната валута сме изпълнявали всички Маастрихтски критерии, е, с изключение на инфлацията, ама нямало да ни придирят много-много за нея. Щели сме да се промъкнем по терлици, защото щяло да има политическо решение. А то ще бъде продиктувано от интереса на „богатите” да не останем в лапите на „Руската мечка”.

В това има някаква логика. Така, по „втория” начин, ни приеха в Европейския съюз и НАТО. Защо пак да не ни набутат през задния вход?

Ей ги хърватите и те минаха между капките, макар че нещо там не бяха доизпълнили. И знаете ли как? Чрез балкански способи. Националната банка на Белгия например провела кампания в полза на членството на Хърватия в еврозоната. От институцията обяснили на белгийците, че ще могат  по-лесно да инвестират и да... почиват в китната балканска държава…  

Да, ама не. Тук така не става.

Критерият за инфлация е единственият от 4-те критерии, който страната ни все още не изпълнява. Той гласи, че размерът на инфлацията не може да надвишава с повече от 1.5 процентни пункта средното за трите държави членки с най-добри показатели за поскъпване.

Хайде да обясним ясно за какво на практика иде реч.

Критерият е СРЕДНОГОДИШНА инфлация, не инфлация в края на периода.

През април средногодишната инфлация в България е 5.5 процента. Трите държави с най-ниска инфлация са Белгия, Дания и Финландия, със средноаритметична инфлация от 1.7 процента.

По формулата, Маастрихтският критерий е 1.7+1.5= 3.2 процента. Тоест не изпълняваме критерия с 2.3 процента. А Литва през 2007 г. не я пуснаха заради неизпълнение от 0.1% и влезе в еврозоната чак през 2015-та.

Защо пък ние да сме по-мили на онези 20 от 27-те в ЕС, които използват еврото?

Положението е МааСТРИКТНО.

 

Чавдар Цолов, Banker.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар