Той подчерта, че след многократното увеличение на заплатите на учителите в средното образование не е направен нито един публичен отчет за качеството на образованието
"Ако приоритет ни е да запазим качеството на образованието, нека първо да проверим качеството на преподавателите в университетите и след това да бъде заслужена заплатата, която те получават, т.е. парите да са срещу качество."
Това каза пред БНР финансистът Любомир Каримански, бивш депутат от "Има такъв народ", председател на комисията по бюджет и финанси в 46-ото и 47-ото Народно събрание.
Той подчерта, че след многократното увеличение на заплатите на учителите в средното образование не е направен нито един публичен отчет за качеството на образованието - повишило ли се е, "за да може с едни и същи критерии всяка година да измерваме това повишаване".
"Тези 39 милиона лева (служебното правителство ще предостави 39 млн. лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища със задна дата, от 1 януари 2024 г. - б.р.) не са намерени, а си бяха в Бюджета. Въпрос беше на постановление на Министерски съвет, за да достигнат тези пари до висшето образование. Според мен и единият министър на финансите, и другият, т.е. сегашният, са се ослушвали около становището. Това е обяснението за мен", коментира Каримански.
Относно необходимите 184 мил. лв. допълнително, които произтичат от приетите промени в Закона за висшето образование, служебното правителство заяви, че те не могат да бъдат осигурени. За тях ще се преговаря и с политическите партии след изборите, които поемат ангажименти да бъдат осигурени тези пари и чрез преструктуриране на бюджетите.
По думите на финансиста Любомир Каримански средства могат да бъдат пренасочени от друго бюджетно перо, за да бъдат осигурени необходимите пари за заплатите на преподавателите.
Няма коментари:
Публикуване на коментар