Баба Марта

Баба Марта
Баба Марта

27 януари 2026 г.

Владимир Путин участва във възпоменателни събития, посветени на освобождението на Ленинград

Блокадата на Ленинград от войските на нацистка Германия продължава от 8 септември 1941 г. до 27 януари 1944 г.

 

 

Владимир Путин участва във възпоменателни събития, посветени на 82-ата годишнина от пълното освобождение на Ленинград от нацистката блокада.

Той положи букет от тъмночервени рози на братската могила на 300-метровата алея на Пискаревското гробище. 

Там е погребан и брат му, двегодишният Виктор, който издъхва по време на блокадата на Ленинград.

Владимир Путин положи цветя пред паметника "Граничен камък" на "Невский пятачок" в Ленинградска област, където баща му се е борил с нацистите.

"Невский пятачок" е малък плацдарм на левия бряг на река Нева, където от първите дни на обсадата съветските войници сдържат числено превъзхождащите ги вражески сили, предотвратявайки приближаването им към Ленинград. Паметникът „Граничен камък“ е открит тук, на мястото на ожесточени боеве, през 1971 г. в памет на защитниците на Родината, загинали при "Невский пятачок". На паметника са вложени стиховете на поета Роберт Рождественский: „Вие, живите, знайте, че ние не искахме да си отидем от тази земя и не си отидохме. Стояхме до смърт край тъмната Нева. Ние загинахме, за да живеете вие“.

Владимир Путин посети и Пискаревското мемориално гробище в Санкт Петербург. Държавният глава положи венец на паметника „Майка-Родина“, почитайки паметта на загиналите ленинградци и защитници на града.

186-те братски могили и 6 000-те индивидуални гроба на Пискаревското гробище съдържат останките на 420 000 жители на Ленинград, загинали от глад, студ, болести, бомбардировки и артилерийски обстрели, както и на 70 000 войници. На мемориалната стена зад паметника „Майка-Родина“ са изсечени 
думите на поетесата Олга Берголц: „Никой не е забравен и нищо не е забравено“.

Блокадата на Ленинград от войските на нацистка Германия продължава от 8 септември 1941 г. до 27 януари 1944 г. Обсаденият град се борил за живота си в продължение на 872 дни. След края на блокадата в Северната столица са останали не повече от 800 хиляди жители от трите милиона, които са живели в Ленинград и предградията му преди началото на обкръжението.





 

Няма коментари:

Публикуване на коментар