Пролет

Пролет
Пролет

30 юли 2015 г.

Искате ли електронен преврат?

Само този въпрос оцеля от триглавия референдум

Възможен ли е в България електронен преврат?

Да, ако някой ден се въведе гласуването по интернет. Това е единственият въпрос за референдума, който оцеля в парламента във вторник.

Да оставим настрана парламентарния цирк – истината е, че ГЕРБ и РФ се измайтапиха с президента Плевнелиев. Оставиха го да се надуе като балон, след което го боцнаха с шилото. А покрай това се пошегуваха и с избирателя. На и без това фалшивия въпрос за мажоритарния вот РФ излезе с чисто шутовска поправка – мажоритарният вот да се осъществява чрез пропорционален вот?! Това е все едно да планираш скиорска ваканция на морския плаж. Или да отслабваш чрез преяждане, съчетано с лежане. Няма начин депутатите от РФ да са чак толкова тъпи, просто се будалкат, завалиите.

По въпроса за задължителното гласуване пък изведнъж 20 депутати на ГЕРБ нарушиха дисциплината.

Бунт в командата на Бойко? Няма да повярвам,
докато не ги видя обесени на дърветата зад Народното събрание.

Но щом остана само въпросът, който според Конституционния съд е неконституционен, значи нищо чудно да е насериозно. Възможно ли е електронното гласуване да стане факт?

Според мен – да. Вярно, на самото допитване активността едва ли ще достигне 48,66 на сто от избирателите, за да бъде отговорът задължителен. Но дори да надхвърли 20 на сто, парламентът трябва да го разгледа. И ако 11 от тези 20 са казали “да”, парламентът може да рече: Глас народен – глас Божи! и да въведе гласуването по интернет.

От този момент изборите в България спокойно може да се превърнат в състезание между хакери.

Ще ги печели този, който притежава най-мощния специализиран хакерски екип. И не е задължително да е българин.

Смешно е да се твърди, че преносът на данни по мрежата можело да бъде 100 на сто защитен. Който го вярва, явно не чете новините. В момента в интернет се е развихрила глобална “кибервойна”. Например Белият дом официално обвини Китай, че се опитва и успява да влезе в правителствените информационни масиви на САЩ. Най-високотехнологичните интернет компании твърдят, че Пекин вече ги е хакнал – това са “Фейсбук”, “Епъл”, “Гугъл”, “Туитър”.

Русия пък бе обвинена, че е пробила вътрешните системи на Белия дом. От своя страна САЩ хакват целия свят без изключение, но така те изпълняват своя хуманитарен дълг на глобален миротворец. Тази работа се върши от стотици подизпълнителни фирми, така наречените контрактори, които водят българската софтуерна мисъл поне със 100 години.

Що се отнася до милионите частни хакери, то скандалите са стотици хиляди. Вече е ясно, че нито банковите сметки, нито борсите са 100 процента защитени.

Като говорим за борсите, то в САЩ това вече е
мръсна битка между компютърни системи.

Дори стопаните на системите не знаят какво се случва. На практика Нюйркската фондова борса вече не съществува в стария си човешки вид. Търговията с акции е война между сървъри, разположени в Ню Джързи. Брокерските фирми наемат най-елитните световни програмисти, които създават нови и нови хищни алгоритми. Операциите се извършват със светлинна скорост – опитайте се да си представите една милиардна част от секундата. За това време те ви купуват и продават по 10 пъти. Да речем, че сте инвеститор и пожелаете пакет акции. Натискате “купувам” и още преди да сте отпуснали копчето, този пакет акции вече е купен и продаден няколко пъти и ви се предлага на по-висока цена. И то не целият. На когото иска да се запознае по-подробно, препоръчвам книгата “Бързаците” (The Flash Boys) на Майкъл Луис, преведена е на български.

В тази война на свръхсветлинни алгоритми възможностите на родното “Информационно обслужване” са направо мизерни. Все едно с лък и стрели да воюваш срещу танкове и изтребители. Всеки сериозен хакер ще може например да блокира системата и да хвърли изборите в хаос. Но това е най-лесното.

По-солидните екипи могат направо да подарят 1 милион гласа на любимата си партия.

Че и два милиона. На практика това би означавало електронен преврат.
 

И докато специалистите от “Информационно обслужване” се чешат по главите в учудено неведение, партията е на власт и сменя ръководството на “Информационно обслужване”.
 

Разбира се, това не отменя възможността “Информационно обслужване” сам да свърши работата. И те са хора, и тях партия ги е родила. И те знаят, че следващата партия ще ги уволни.

Дори електронният подпис е вече отживелица. За да направите сделка с електронен подпис, банката иска лично потвърждение по джиесема. Интересно как ЦИК ще иска лично потвържение по джиесема от 1-2 милиона избиратели.
 

Но дори да не се стигне до такава мащабна намеса в системата, електронният вот е истински подарък за родните купувачи на гласове. Изчезват всякакви съмнения, че човекът е взел парите, но не е гласувал правилно. Вече не ти трябва да организираш “индианска нишка” от кафенето пред секцията. Телевизионните хиени, които само дебнат да те орезилят, ще пият по една студена вода.

Да речем, че на населението е раздадена по една флашка с “електронен подпис”, който да използва при вота. Търговецът с гласове само обикаля махалата и купува джаджите по 50 лева парчето, да речем. Зависи каква е тарифата. После културно и спокойно гласува с флашките откъдето си иска. Ако иска, може и от Фиджи. Чиста работа!

Вярно е, че нацията е раздирана от съмнения за
всякакви фалшификации и манипулации.

Но електронният вот ще ги умножи по 100. Защото проблемът не е в начина на гласуване, а в хората, които търсят начини да лъжат. И най-вече в партиите, които са създали цели научно-приложни институти по манипулация, фалшификация и търговия с гласове. Докато съществува този мощен корупционен натиск, никаква система на гласуване няма да е гарантирана.

И все пак традиционният вот с бюлетини най-много затруднява манипулациите. Първо, вотът се извършва пред очите на наблюдатели. Второ, проверява се самоличността на всеки избирател. И трето, бюлетините се запазват и могат да бъдат преброени отново.
Всичко това го няма при електронното гласуване. Компютърът ви изплюва някакви числа и оттук нататък всякаква повторна проверка е невъзможна.

Вярно, в Швейцария се експериментира
с гласуване по интернет и се отчита като успех Но в Швейцария никой дори не си помисля да манипулира вота. Ако хванат някой търговец на гласове, не знам какво ще го направят. Сигурно ще му сложат една ябълка на главата, ще вземат лък и стрела и ще целят 8 сантиметра по-долу.
 

Швейцария е приказка. Тук е най-бруталната действителност. Дайте компютър и веднага ще стане 100 пъти по-брутална.

И накрая – не сте ли забелязали, че когато политическият елит обсъжда избирателната система, той винаги се будалка с вас? Още през далечната 2003 г. парламентът прие с конституционно мнозинство смесена система с 50 на сто мажоритарен вот. И после напълно забрави за второто четене. Шегички.
 

Преди 2 години Мая Манолова направи едва ли не всенародно обсъждане и накрая какво? Пак старото. Вярно, въведе се мижава преференция, която обаче не засяга водача на листата. Това също е грубо нарушение на конституцията, но кой ти гледа?
 

Няма начин политическият елит доброволно да въведе чиста и свята мажоритарна система, защото това означава да отстъпи сериозна част от властта си на народа. Все едно хирург сам да се оперира от апандисит.
 

Затова трябва да му се помогне...


Валери Найденов, "24 часа"

Няма коментари:

Публикуване на коментар